Kielce: modlitwa za pomordowanych na Stadionie Leśnym
12 września 2010 | 19:06 | kdob Ⓒ Ⓟ
Mszą św. polową w intencji ojczyzny rozpoczęły się w niedzielę uroczystości na Stadionie Leśnym upamiętniające kielczan pomordowanych w latach 1940-1944 przez Niemców oraz 71. rocznicę napadu Rosji Sowieckiej na Polskę.
Jak wskazują historycy Stadion Leśny nazwany kieleckim Katyniem kryje pamięć o przynajmniej kilkunastu tysiącach tragicznie zamordowanych przez Niemców kielczanach, przedstawicielach inteligencji, duchowieństwa, nauczycielach, społecznikach i ludności cywilnej.
Mszy świętej przewodniczył ks. Jerzy Marcinkowski proboszcz z parafii Chrystusa Króla w Kielcach.
Ks. prał. Edward Skotnicki kapelan AK w homilii przypomniał tragiczne losy mieszkańców Kielc podczas okupacji. Przywołał bohaterską postawę wielu kielczan, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc okupowanej ludności. Wśród nich byli m.in. harcerz Szarych Szeregów Wojtek Szczepaniak torturowany i zamordowany przez Niemców w okolicach Stadionu, ks. Wojciech Piwowarczyk Sługa Boży, który w pierwszych dniach wojny grzebał ciała setek osób rozstrzelanych w egzekucjach, przewoził rannych do bezpiecznego miejsca.
Andrzej Sygut wiceprezydent Kielc powiedział że „do tego miejsca się pielgrzymuje. „To miejsce jest dla wszystkich kielczan święte” – mówił. Z tego miejsca patrzą na nas oczy tysięcy pomordowanych kielczan. Apelował o pamięć o nich.
W uroczystościach uczestniczyło kilkaset osób m.in: przedstawiciele władz miasta i województwa, parlamentarzyści świętokrzyscy, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Jodła", Orlęta Armii Krajowej, drużyny „Strzelca”,poczty sztandarowe.
W czasie uroczystości ks. Jerzy Marcinkowski proboszcz parafii Chrystusa Króla na kieleckim Baranówku otrzymał z rąk przedstawicieli Związku Solidarności Polskich Kombatantów medal i dyplom „Pro Memoria” za zasługi w utrwalaniu pamięci walk o niepodległość Polski.
Na zakończenie młodzież przedstawiła kilka pieśni patriotycznych. Następnie odbył się Apel Pamięci. W miejscu egzekucji złożono wieńce, zapalono znicze.
Masowe egzekucje Polaków dokonywane przez Niemców, rozpoczęte na początku wojny pod nazwą Akcja A-B, były konsekwencją podpisanego przez stronę rosyjską i niemiecką Paktu Ribbentrop-Mołotow 23 sierpnia 1939 r., mówiącego o wzajemnej współpracy w zwalczaniu polskiego ruchu oporu jak i wyniszczeniu polskiej elity społecznej, intelektualnej i politycznej.
Jak informował na Stadionie Leśnym Andrzej Wiatkowski ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego pierwszą egzekucję przeprowadzono 26 lutego 1940 r. na Stadionie Leśnym. Rozstrzelano 14 osób z kieleckiego więzienia m.in. śp. Jana Kuca ,Juliana Szarka, Andrzeja Zagórskiego. 12 czerwca 1940 rozstrzelano 63 osoby, oficerów Wojska Polskiego, nauczycieli, osoby duchowne. Wśród nich byli poseł na sejm kpt. 4 Pułku Piechoty Legionów Jan Ostachowski, kierownik szkoły w Piotrkowicach oficer rezerwy Stanisław Barłóg, oblat ojciec Jan Finc, przełożony klasztoru na Świętym Krzyżu.
Honorowy patronat nad uroczystością objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Uroczystości zorganizowały: Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenie Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr26 w Kielcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.