Kielce: nadal wolne miejsca w schroniskach i ogrzewalniach
21 grudnia 2009 | 10:24 | dziar/maz Ⓒ Ⓟ
Ok. 30 osób spędzi tę noc w Ogrzewalni Caritas przy ul. Żelaznej – wciąż jest ok. 10 wolnych miejsc. Podobnie było wczoraj. W Kielcach zapełniają się schroniska i ogrzewalnie dla bezdomnych, ale wszędzie są jeszcze wolne miejsca. W weekend w całej Polsce zmarło z powodu wyziębienia organizmu 29 osób.
W Kielcach osoby bezdomne najczęściej korzystają z ogrzewalni Caritas przy ulicy Żelaznej, zlokalizowanej pomiędzy dworcem PKP, PKS i busów.
Rafał Stadnicki kierujący placówką z ramienia Caritas i pomagający mu Stanisław Głowacki zapewniają, że nikt nie został odesłany z kwitkiem. Nietrzeźwi dowożeni tutaj przez straż miejską, często uciekają, bojąc się odwiezienia do izby wytrzeźwień. Ogrzewalnia jest czynna codziennie od 18 do 7, rano otrzymują śniadanie z produktów dostarczonych przez Caritas. Minionej nocy straż miejska przewiozła tam dwie osoby.
Większość miejsc jest dzisiaj zajętych w kieleckich schroniskach. Przy ulicy Siennej w Kielcach przebywa obecnie ponad 60 mężczyzn, wolnych jest jeszcze 20 miejsc. Do schroniska przyjmowani są tylko bezdomni ze skierowaniami z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Bezdomni, którzy spełnią warunek całkowitej abstynencji i podejmą pracę na rzecz społeczności, mogą skorzystać ze Schroniska Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta dla Mężczyzn. Jest to placówka stacjonarna dla ok. 50 osób. Podopieczni otrzymują tam także pomoc przy wychodzeniu z bezdomności – w zakresie aktywizacji zawodowej, psychologiczną, medyczną, którą spełniają lekarze wolontariusze.
Fundacja św. Brata Alberta prowadzi także Schronisko dla Mężczyzn przy ul. Siennej, założone z inspiracji śp. bp. Mieczysława Jaworskiego. Jest tam ok. 80 miejsc. W Wiernej Rzece znajduje się Dom Samotnej Matki – dla kilkunastu osób. Jest także Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn w Miechowie z ok. 30. miejscami.
Straż Miejska w Kielcach prowadzi kontrolę miejsc, w których zimą przebywają bezdomni. Nie w każdym przypadku można siłą zabrać taką osobę do schroniska. Strażnicy mogą interweniować tylko wtedy, jeśli zagrożone jest życie takiej osoby. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie apelują, aby o wszystkich bezdomnych informować Straż Miejską pod alarmowym numerem telefonu 986.
Ok. 220 miejscami dla osób bez dachu nad głową dysponują placówki Kościoła na terenie diecezji kieleckiej. 260 miejsc dla bezdomnych oferują łącznie wszystkie placówki w Kielcach, w tym prowadzone przez Kościół. W województwie świętokrzyskim jest ponad 30 placówek dla bezdomnych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.