Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: największy kiermasz świąteczny z aukcją dla samotnych matek

13 grudnia 2010 | 15:32 | dziar Ⓒ Ⓟ

Pokaz tradycyjnych obrzędów świątecznych z XIX/XX wieku, grupy kolędnicze i szopki krakowskie oraz aukcja produktów wykonanych dawnymi technikami – będą atrakcją kiermaszu, który w najbliższą niedzielę odbędzie się w dworku – w Muzeum Wsi Kieleckiej. Dochód z imprezy jest przeznaczony na Dom Samotnej Matki.

W trakcie imprezy będzie prowadzona zbiórka darów dla Domu Samotnej Matki przy ul. Słonecznej w Kielcach. „W placówce mieszka teraz 12 osób, w tym siedmioro dzieci w wieku od roku do 14 lat. Brakuje im podstawowych artykułów gospodarstwa domowego – nawet talerzy, widelców, ubranek, bucików, zabawek. Wspólnie sprawmy, aby te święta spędzili godnie” – zachęca Beata Ryń, kierownik działu PR Muzeum Wsi Kieleckiej.

Organizatorzy spodziewają się, że usytuowanie na wzgórzu katedralnym Dworku Laszczyków – siedziby muzeum – pomiędzy bazyliką, a kościołem Trójcy Świętej sprawi, że wierni wychodzący z kościołów w niedzielę obejrzą bożonarodzeniową ekspozycję i wykażą się hojnością na rzecz samotnych matek z dziećmi.

Kiermasz jest połączony z otwarciem wystawy „Kiedy w Betlejem światłem zajaśniało… Boże Narodzenie w tradycji polskiej”.

Zostaną zaprezentowane najważniejsze atrybuty świąt Bożego Narodzenia, w kulturze mieszczańskiej i ludowej. Ekspozycje zostaną wystawione w sześciu salach. Wystawę otwierać będzie prezentacja dużej szopki krakowskiej oraz przedwojennych pocztówek świątecznych. Będzie także fragment starego jarmarku świątecznego. Na drewnianych straganach zostaną wyłożone słodycze świąteczne – pierniki, mikołaje, serca, które w dniu otwarcia wystawy będą udostępnione do sprzedaży. Znajdą się tu także pochodzące z czasów międzywojennych akcesoria, które służyły do samodzielnego wykonywania ozdób świątecznych.

W kolejnej sali zostanie zaaranżowana wigilia dworska, a obok wigilia chłopska. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ekspozycję tradycyjnych grup kolędniczych, a także przykłady sztuki ludowej z Kielecczyzny, inspirowane świętami Bożego Narodzenia. Odbędzie się także promocja książki Agnieszki Wielgus pt: „Tradycyjne ozdoby choinkowe na Kielecczyźnie”.

Na dziedzińcu dworku przewidziane są pokazy przygotowania świątecznych potraw, ozdób choinkowych, twórców ludowych, a także występy grupy kolędniczej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.