Kielce: niewidomi na wigilijnym spotkaniu literackim z bp. Florczykiem
21 grudnia 2009 | 10:22 | kdob / maz Ⓒ Ⓟ
120 niewidomych i niedowidzących z całej Polski spotkało się w niedzielę z bp. Marianem Florczykiem w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach na wigilijnym spotkaniu literackim. Przełamali się opłatkiem, śpiewali wspólnie kolędy, prezentowali swoją twórczość poetycką i muzyczną.
Spotkanie zorganizowało przy pomocy Wojewódzkiego Domu Kultury Krajowe Centrum Kultury Polskiego Związku Niewidomych z Kielc z dyr. Romualdem Jantarskim i Janem Szostakiem.
Z niewidomymi wspólnie kolędowali wiceprezes Polskiego Związku Niewidomych Teresa Kosińska, dyr. WDK w Kielcach Alojzy Sobura, Elżbieta Kubiec z Chorągwi Kieleckiej ZHP, klerycy kieleckiego Seminarium, prezes Okręgu Świętokrzyskiego PZN Mirosław Szymczyk.
Bp Florczyk powiedział, że te wspólne spotkania przed Bożym Narodzeniem są dla niego szczególne. -Patrząc na was, którzy przybywacie tutaj co roku z całej Polski, wiem, że gromadzi was tutaj siła miłości, chęć wspólnego bycia razem – powiedział.
Bp Florczyk podziękował wszystkim, którzy na co dzień towarzyszą i wspierają osoby niewidome i niedowidzące, ich bliskim, rodzinie, którzy „podają im pomocną dłoń”. Podkreślił, że „w tej pomocnej podanej dłoni, objawia się sam Bóg w swojej miłości”.
W czasie spotkania niewidomi artyści prezentowali swoją twórczość poetycką i muzyczną. Wyłoniono również zwycięzców Sakrosongu, który odbywał się od 17 grudnia w Świętej Katarzynie.
Jan Szostak koordynator projektów kulturalnych Krajowego Centrum Kultury PZN mówi, że aktywność artystyczna umożliwia niewidomym zaistnienie ze swoimi talentami na szerszej arenie, konkurowanie na rynku z pełnosprawnymi artystami.
Krajowe Centrum Kultury Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach w ciągu roku realizuje szereg ogólnopolskich projektów artystycznych, konkursy, przeglądy twórczości poetyckiej, przez które przewija się ok. 1500 osób rocznie. Najbardziej znane imprezy to: „Barwa i kształt dotyku”, „Święto słowa” z przeglądem rożnych form teatralnych, warsztaty muzyczne, „Mała forma literacka” i inne.
W Polskim Związku Niewidomych zarejestrowanych jest ok. 80 tys. osób niewidomych i niedowidzących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.