Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: niewidomi obchodzili swoje święto z biskupem kieleckim

12.10.2017 , dziar, Kielce, 12-10-2017 Ⓒ ℗

Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski w Kielcach rozpoczęła Msza św. w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, z udziałem środowiska osób słabowidzących i niewidomych. Organizatorem wydarzenia był Polski Związek Niewidomych – Okręg Świętokrzyski w Kielcach.

W homilii biskup kielecki zauważył, że pomimo dysfunkcji wzroku osoby chore starają się spełniać swoje zadania i odnajdywać się w doczesnym życiu.

„Mimo tego dyskomfortu w waszej drodze, wsparci przez bliskich i dzięki zaufaniu Bogu kochacie życie, wasze rodziny, podejmujecie konieczne wyzwania” – mówił bp Piotrowski. Podkreślał także, że zdrowe oczy i w ogóle zdrowie nie gwarantują spełnienia w życiu, zachęcał także, aby odważnie i konsekwentnie podążać drogą, jaką Bóg wyznacza.

„Nie możemy ulec myśleniu świata, że ci, którzy żyją bez Boga są pełni szczęścia. Bo tacy, mając nawet doskonały wzrok nie widzą wszystkiego” – podkreślał bp Piotrowski.

Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia spotkali się w siedzibie SHL ZUGA w Kielcach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Międzynarodowy Dzień Białej Laski – święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone corocznie 15 października od 1964 roku.

Polski Związek Niewidomych – Okręg Świętokrzyski w Kielcach zrzesza osoby niewidome i słabowidzące w celu ich społecznej integracji, rehabilitacji, ochrony interesów zawodowych, ekonomicznych i społecznych, przeciwdziałania ich dyskryminacji.

Okręg Świętokrzyski PZN skupia osoby posiadające orzeczoną niepełnosprawność z tytułu wzroku w stopniu umiarkowanym bądź znacznym i stawia sobie za cel udzielanie osobom z dysfunkcją wzroku skutecznej pomocy poprzez podejmowanie wielu działań.

Podopieczni są uczeni przystosowania do nowej sytuacji, życia bez wzroku lub jego znacznego niedowidzenia, samodzielnego poruszania się za pomocą białej laski, pisania i czytania systemem Brajla, przygotowania do wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego metodą bezwzrokową. PZN zapewnia także pomoc w pozyskaniu sprzętu rehabilitacyjnego, czy w znalezieniu zatrudnieniu. Niewidomy Piotr Franiek uczestniczył w tym roku w Rowerowej Pielgrzymce Kieleckiej na tandemie, który zakupiono dzięki wsparciu ze społecznej zbiórki.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.