Kielce: o Rosji i prawosławiu – spotkanie z Pawłem Przeciszewskim
08 grudnia 2017 | 11:14 | apis | Kielce Ⓒ Ⓟ
O prawosławnej tożsamości Rosjan oraz jej związkach z tożsamością narodową mówił Paweł Przeciszewski – badacz myśli prawosławnej i historii Rosji, Bałkanów oraz Karpat podczas spotkania, które odbyło się 7 grudnia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu w Kielcach.
Paweł Przeciszewski, wprowadzając przybyłych na spotkanie z nim Kielczan w szeroką tematykę wyznawców prawosławnych i historii Rosji, wyjaśniał, że pod pojęciem prawosławia rozumie się wschodnią gałąź chrześcijaństwa, której wyznawcy są dziedzicami bizantyjskiej ortodoksji.
Badacz zwrócił uwagę, że wyznawcy chrześcijaństwa wschodniego, mają często subiektywne odczucie, że są przez katolików wykorzystywani i traktowani jako coś gorszego. Taki stan, zdaniem prelegenta, spowodował u wschodnich wyznawców Chrystusa mnóstwo bólu, żalu i poczucia zawodu.
– Tkwi w nich do tej pory głębokie przekonanie wewnętrzne, że katolicy są heretykami. Jednocześnie wzmacniane jest poczucie, że prawdziwe chrześcijaństwo jest jedynie w prawosławiu – wskazywał historyk.
Paweł Przeciszewski jest historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego i badaczem myśli prawosławnej, historii Rosji, Bałkanów oraz Karpat. Interesuje się stykiem świata katolickiego z prawosławnym we wschodniej Europie.
Jest autorem książki pt. „Warszawa. Prawosławie i rosyjskie dziedzictwo”, a także tłumaczem literatury filozoficzno-teologicznej z języka rosyjskiego. Był konsulem generalnym w Rosji.
Organizator Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego poinformował, że wykład gościa pt. „O Rosji i prawosławiu”, zainaugurował cykl spotkań i dyskusji oraz prezentacji filmowych na temat Rosji, które w niedalekiej przyszłości będą organizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.