Kielce: obchody 25-lecia parafii św. Franciszka z Asyżu i obecności kapucynów
04 października 2022 | 22:02 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Bp Jan Piotrowski w asyście kapłanów i ojców kapucynów przewodniczył uroczystej Eucharystii dziękczynnej za 25 lat obecności ojców kapucynów w Kielcach i utworzenie przez nich wspólnoty parafialnej w centrum miasta, z aktywnym duszpasterstwem.
W homilii biskup kielecki podkreślał wyjątkowość dla świata i Kościoła postaci św. Franciszka – jego odnowiciela oraz przekazanego przez niego dziedzictwa wiary. – Postać św. Franciszka, ostatecznie dzięki łasce Bożej i podążaniu drogą nawrócenia i przemiany (…) była jak urodzajne drzewo, przynoszące aż do naszych czasów owoce na całym świecie – mówił bp Piotrowski. Wspomniał m.in. wydarzenie z życia papieża Innocentego III, który rozpoznał we Franciszku zakonnika ze swego snu, ratującego Kościół.
Misję świętego podjęli franciszkanie na całym świecie oraz kapucyni – także w Kielcach. Ich wspólnotę i parafię biskup nazwał „wyjątkową”. – Jest wyjątkowa także poprzez swoją geografię w mieście, gdyż jest w środku ludzkiego życia, do niej prowadzą wszystkie drogi – mówił. – Bracia w niej posługujący są głosicielami Dobrej Nowiny, szafarzami sakramentów świętych. Życie tej wspólnoty ubogacają dziełami miłosierdzia. Nie są jakimiś nowoczesnymi społecznikami w centrum miasta, ale sługami Jezusa Chrystusa, który obdarza ich charyzmatycznym powołaniem – zauważył biskup kielecki. Podkreślił także, iż ojcowie są” blisko Jezusa Ukrzyżowanego, a łaska jaką On im daje, prowadzi parafialną wspólnotę do Boga”, są także „blisko wszystkich, w tym najmniejszych, zdesperowanych, odrzuconych”.
Srebrny jubileusz biskup nazwał „czasem łaski i wdzięczności Bogu oraz ludziom”.
Uroczystość została połączona z odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej dedykowanej dobrodziejowi parafii i klasztoru – śp. biskupowi Kazimierzowi Ryczanowi. Uroczystości zakończyły pieśni Pochwały Stworzeń św. Franciszka z Asyżu.
Trzydniowe świętowanie kapucyni i wierni parafii rozpoczęli w ostatnią niedzielę 2 października, słuchając podczas każdej Mszy św. kazań o patronie, które głosił br. Piotr Owczarz, przełożony klasztoru w Warszawie. 3 października po wieczornej Mszy św. odbyło się z kolei nabożeństwo „Transitus”, wspominające chwalebne przejście św. Franciszka z ziemskiego życia do domu Boga Ojca.
Kapucyni są w Kielcach od 1997 r., gdy dzięki staraniom śp. bp. Kazimierza Ryczana i życzliwej postawie władz miejskich, dokonano przekazania posesji przy ul. Warszawskiej 33 diecezji kieleckiej, w ramach zwrotu mienia kościelnego. Teren ten wraz z budynkiem biskup przekazał Prowincji Krakowskiej Braci Mniejszych Kapucynów. Kapucyni – bracia o. Marek Metelica i o. Piotr Nowak – zamieszkali w budynku po Instytucie Biologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Wkrótce przybył o. Karol Jopek.
Na początku warunki były bardzo trudne: nie było wody, kanalizacji i prądu. Nie było też żadnego krzesła ani stołu, ani łóżek. Dzięki pomocy prowincji i wiernych zaczęto organizację warunków duszpasterskich, a wkrótce budowę kaplicy i kościoła.
Ruszyła ona we wrześniu 2003 r., a w 2013 r. rozpoczęła się budowa klasztoru, ukończona w 2019. 4 października 2018 r. bp Jan Piotrowski dokonał konsekracji kościoła św. Franciszka z Asyżu. Parafia liczy ok. 9,5 tys. wiernych. Działa przy niej wiele wspólnot, stowarzyszeń i grup duszpasterskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.