Kielce – obchody 40. rocznicy śmierci bł. Jerzego Popiełuszki
19 października 2024 | 23:04 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Z okazji 40. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, świętokrzyska „Solidarność” zorganizowała rocznicowe obchody, w tym koncerty, wystawy, poświęcenie pomnika i wprowadzenie relikwii, a Mszy św. 19 października przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Eucharystia sprawowana była w bazylice katedralnej w Kielcach.
Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski.
Przypomniał w niej elementy życiorysu ks. Popiełuszki, jego nauczanie i męczeńską śmieć. – Dniem swoistego przełomu był 31 sierpnia 1980 r., gdy podpisano Porozumienia Sierpniowe, a robotnicy rozmawiali o planowanej Eucharystii z proboszczem parafii ks. prał. Teofilem Boguckim. Rozmowę usłyszał ks. Jerzy i stwierdził: „To ja pojadę i odprawię Mszę”. Nie wiedział, co go tam spotka, jakie będzie przyjęcie. W tamtych czasach zakłady pracy były całkowicie zamknięte na jakąkolwiek obecność księdza. Wchodząc na teren Huty Warszawa widział szpaler ludzi, robotników, którzy klaskając, dziękowali mu za obecność, za to, że on kapłan jest pośród nich – wspominał hierarcha. Nawiązał do faktu regularnych Mszy św. za ojczyznę, wprowadzonych w 1980 r., w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. To było zadanie ks. Jerzego. – Jego homilie wzbudzały poruszenie wśród słuchających. Mówił prostym tekstem słowa, których się nie słyszało – zauważył abp Jędraszewski. Tych Mszy było 32. Ostania miała miejsce 30 września 1984 .. – „Musimy być wolni od żądzy odwetu i przemocy” – mówił wówczas kapelan „Solidarności”.
Została także przypomniana jego ostatnia męczeńska droga, nazwana „pięcioma stacjami”.
– Dzisiejszy dzień to dla nas Polaków ogromnie ważna rocznica, nie tylko dla „Solidarności” – mówi KAI Waldemar Bartosz przewodniczący świętokrzyskich struktur „Solidarności”. – Okrągła rocznica śmierci jest okazją do przypomnienia heroicznej postawy ks. Jerzego, na którą nie każdy, pewnie ja też nie, gotów byłby się zdobyć. Wczoraj wysłuchałem kilku jego homilii i jestem pod wrażeniem ich uniwersalizmu – tłumaczy.
Po Mszy św., zgodnie z kielecką tradycją uczestnicy prowadzeni przez poczty sztandarowe, udali się przed pomnik kapłana, zlokalizowany na pl. Najświętszej Maryi Panny. Tam zostały złożone kwiaty i zapalone znicze, a zebrani wzięli udział we wspólnym śpiewie pieśni religijnych i patriotycznych.
W diecezji kieleckiej powstała także pieśń dla uczczenia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Treść jest nawiązaniem do słów bł. ks. Jerzego, wygłoszonych podczas jego pracy duszpasterskiej. Muzykę do pieśni napisał Paweł Łukowiec, natomiast słowa ułożył ks. Jan Kaczmarek. Wiele parafii posiada także relikwie ks. Popiełuszki.
Zainteresowani mogą również obejrzeć ekspozycję IPN „Dekalog ks. Jerzego. Wystawa o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce”.
Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Ich zamiarem było wykreowanie opowieści o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje męczennika z czasów PRL jako autorytet.
Ponadto w Skarżysku-Kamiennej został dzisiaj poświęcony pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, usytuowany przy kościele Najświętszego Serca Jezusa. Fundatorem monumentu jest Regionalna Sekcja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”, autorem i wykonawcą – Wojciech Tarka.
W Ostrowcu Świętokrzyskim z kolei nastąpiło wprowadzenie relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki do kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusowego. Wprowadzenia dokonał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.