Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: obchody 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej

08 maja 2018 | 20:40 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Dźwięk syren alarmowych, modlitwa i wiązanki kwiatów oraz znicze na Cmentarzu Wojsk Polskich, wystąpienia oficjalne i wspomnienia kombatantów złożyły się na kieleckie obchody 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Ryszard Borkowski, który trzymał wartę w jednym z pocztów kombatanckich, jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, należy do stowarzyszeń kultywujących pamięć sybiraków, lwowiaków. Podkreśla, że choć oficjalnie zakończono wojnę, dla wielu rodaków rozpoczął się terror okupacji sowieckiej. – Data jest ważna, historyczna i przypominamy ją, ale dla Polaków to nie był koniec – mówi.

Przy Kwaterze Ofiar Września 1939 roku odmówiono modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej, a następnie złożono wieńce i zapalono znicze.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zauważył, że w dniach oficjalnego zakończenia wojny w więzieniu przy ul. Zamkowej w Kielcach przetrzymywano więźniów – żołnierzy, którzy walczyli przeciwko hitlerowcom. – Najpierw był okupant niemiecki, a jego miejsca zajęli Sowieci. To były takie same aresztowania i terror, jak wcześniej – stwierdza.

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut i Dariusz Kozak, przewodniczący Rady Miasta w Kielcach.

Cmentarz Wojsk Polskich w Kielcach, na którym odbyły się uroczystości, jest miejscem pamięci spoczywających tam 580. żołnierzy polskich, uczestników walk w okresie powstania styczniowego, I wojny światowej, legionistów z 1921 roku oraz żołnierzy poległych w walkach o wyzwolenie Kielecczyzny w latach 1939-1945.

8 maja 1945 r. w Berlinie został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy. Tego dnia w Europie zakończyła się druga wojna światowa. Istnieją jednak dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRR i państwach bloku sowieckiego. Działania wojenne na Bliskim Wschodzie trwały jeszcze do września 1945 roku

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.