Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: obchody 75. rocznicy zagłady getta (zapowiedź)

10.08.2017 , apis, Kielce, 10-08-2017 Ⓒ ℗

Msza św. w intencji zamordowanych Żydów, modlitwa pod pomnikiem Menora, a także pielgrzymka do obozu zagłady w Treblince – złożą się na obchody 75. rocznicy zagłady getta, które rozpoczną się 25 sierpnia w Kielcach.

Uroczysta Msza św. w intencji ofiar kieleckiego getta sprawowana będzie o godz. 18.30 w kościele o.o. kapucynów.

Po jej zakończeniu ok. godz. 20.00 uczestnicy udadzą się pod pomnik Menora. Organizatory zachęcają, by w tym szczególnym czasie wyrazić pamięć o zamordowanych, przynosząc znicze czy zatrzymując się na chwilę w miejscach pamięci.

26 sierpnia odbędzie się pielgrzymka dla mieszkańców Kielc do Treblinki, by tam, w miejscu zagłady, oddać hołd zamordowanym.

Pomysłodawcy planują, by tego samego dnia odwiedzić również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Organizator uroczystości – Stowarzyszenie im. Jana Karskiego przyjmuje zgłoszenia od poniedziałku do soboty do 22 sierpnia w swej siedzibie mieszczącej się w kamienicy przy ul. Planty 7.

Getto kieleckie zostało utworzone w najuboższej dzielnicy miasta 31 marca 1941 roku i zostało odgrodzone płotem z desek i drutu kolczastego. Do 500 budynków, w większości nie mających wody i kanalizacji, przesiedlono około 27 tysięcy Żydów.

W dniach 20-24 sierpnia Niemcy wywieźli z Kielc do Treblinki i zamordowali tam blisko 21 tys. osób. Ponad 1500 osób zginęło w tym czasie na ulicach miasta. Rozstrzelano dzieci z sierocińca żydowskiego oraz kobiety ciężarne, mordowano starców i chorych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.