Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: obchody 76. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową

11 lutego 2018 | 18:32 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

W Kielcach odbyły się obchody 76. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, które zgodnie z tradycją rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej w Kielcach, z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, przy licznym udziale środowisk kombatanckich Kielecczyzny.

Eucharystia była sprawowana za żyjących i zmarłych członków Armii Krajowej. W homilii został przypomniany etos Armii Krajowej i altruizm żołnierzy, a celebrans zachęcał do modlitwy i pamięci o bohaterach.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie prowadzonym przez formacje wojskowe i delegacje z pocztami sztandarowymi – ulicami Czerwonego Krzyża i Wesołą, pod pomnik Armii Krajowej obok kieleckiej Kurii. Tam odbył się apel poległych, salwa honorowa. Złożono wieńce, zapalono znicze, był czas na oficjalne przemówienia.

Tomasz Domański z Instytutu Pamięci Narodowej przypomniał fenomen Armii Krajowej, która stanowiła nową jakość w podziemnym życiu konspiracyjnym, scalając wszystkie dotychczasowe podmioty w jedno podziemne wojsko polskie.
W uroczystości wzięli udział samorządowcy i parlamentarzyści, m. in. senator Krzysztof Słoń, który docenił obecność młodzieży, co dobrze rokuje dla pamięci historycznej i przyszłości Polski.

Pan Ryszard zaangażowany w upamiętnianie dziedzictwa historycznego Polski, wolontariat i pomoc dla Polonii na dawnych Kresach, rokrocznie uczestniczy w wydarzeniu i dostrzega, że skupia ono coraz mniej kielczan. – Ubywa weteranów, nie ma spontanicznych uczestników, przychodzą ci, co zawsze. Może edukacja historyczna to zmieni – powiedział.

Z kolei senator Jacek Włosowicz przypomniał w swoim wystąpieniu, że wiek XIX i XX stawiał wiele wyzwań dla naszego kraju i że były osoby i środowiska, które umiały temu sprostać. – Musimy o nich pamiętać i brać z nich przykład – mówił.

Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową działającą podczas II wojny światowej. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polsce w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany na Armię Krajową, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego z dnia 14 lutego 1942. Była to największa podziemna armia w okupowanej Europie. W szczytowym okresie liczyła ok. 380 tys. żołnierzy.

Okręg Radomsko – Kielecki AK należał do największych i podejmujących najliczniejsze akcje bojowe. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Po upadku powstania jednostki będące na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej z dniem 19 stycznia 1945 r.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.