Kielce: obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych
02 marca 2016 | 09:45 | dziar Ⓒ Ⓟ
Uroczystości na Cmentarzu Piaski, gdzie UB potajemnie chowało zamordowanych żołnierzy, Msza św. celebrowana przez bp. Jana Piotrowskiego, znicze palone przez uczniów w różnych punktach miasta i wojewódzkie obchody pod Pomnikiem Armii Krajowej – tak w Kielcach wyglądały obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca.
Uroczystość na Cmentarzu Piaski, pomimo silnych opadów deszczu ze śniegiem, zgromadziła wielu kielczan. Przy pomniku upamiętniającym zamordowanych żołnierzy zebrani odmówili modlitwę, zapalili znicze i złożyli kwiaty. – „Bardzo cieszy fakt, że pomimo złych warunków atmosferycznych, frekwencja na dzisiejszych uroczystościach jest bardzo duża. To wszystko świadczy o tym, że dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego ten dzień jest bardzo ważny. Właśnie poprzez obecność, wspólną modlitwę, zapalone znicze pokazujemy, że pamiętamy i oddajemy cześć tym, którzy zginęli za nasz kraj” – podkreśliła Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
Znicze zapalono także przed tablicami upamiętniającymi miejsca represji i spoczynku żołnierzy Podziemia Niepodległościowego po II wojnie światowej. Kwiaty i świece pojawiły się przy murze straceń dawnego więzienia kieleckiego, czy przy tablicy w budynku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Kapitulnej.
Główne uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej poprzedziła Msza św. w bazylice katedralnej. Bp Jan Piotrowski wspominał odwagę i patriotyzm niezłomnych, cierpienia rodzin, z których oni pochodzili. Stwierdził, że choć chciano ich wymazać z pamięci, pozostali w naszych sercach. Zaapelował o dar modlitwy w ich intencji.
Natomiast w godzinach wieczornych pod Pomnikiem Armii Krajowej odczytano list prezydenta RP Andrzeja Dudy, przemawiała także m.in. wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Zwróciła się do weteranów, dawnych żołnierzy podziemia. Dziękowała za to, że stanowią wzór dla młodego pokolenia.
Naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej Dorota Koczwańska-Kalita mówiła o skali zbrojnego oporu przeciwko władzy komunistycznej po zakończeniu II wojny światowej. W oddziałach zbrojnych walczyło 200 tys. osób, w walkach zginęło przynajmniej 10 tysięcy. Na śmierć skazano 50 tys. osób, więzieniem, deportacjami i innymi represjami dotknięto półtora miliona mieszkańców Polski. Zaznaczyła, że jej świadomość na temat Żołnierzy Wyklętych wzrosła w czasach „Solidarności” i w okresie stanu wojennego. Wtedy zetknęła się z publikacjami, które ukazywały się poza cenzurą.
„Temat ten w okresie PRL należał do wyjątkowo pilnowanych przez cenzurę i w największym stopniu zmanipulowanych. Ta intensywna akcja propagandowa spełniła w dużej mierze oczekiwania komunistów, bowiem tak długo wmawiano Polakom, iż PRL jest kontynuacją niepodległego i suwerennego państwa polskiego, tak długo i konsekwentnie przedstawiając uczestników powojennego podziemia niepodległościowego w sposób skrajnie tendencyjny, iż część społeczeństwa w to uwierzyła, a część przyjmuje ciągle postawę niejednoznaczną” – powiedziała w rozmowie z KAI Dorota Koczwańska-Kalita.
Uczestnicy obchodów obejrzeli także na telebimie pokaz wideoklipu do utworu o „Ince” pt. „Jedna chwila” w wykonaniu Kasi Malejonek oraz krótki film o przeprowadzanych ekshumacjach w kwaterze Ł.
Współorganizatorami obchodów byli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Wojewódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego, Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii oraz III LO z Oddziałami Integracyjnymi im. C.K. Norwida.
Inicjatywę ustawodawczą dotyczącą uchwalenia nowego święta podjął w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Rok później Sejm przyjął ustawę ustanawiającą 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy „Wyklętych”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.