Kielce: obchody 70 lat parafii Chrystusa Króla w odpustowe święto
22 listopada 2009 | 15:10 | dziar Ⓒ Ⓟ
Uroczystej Mszy św. o z okazji 70. rocznicy parafii Chrystusa Króla w Kielcach przewodniczył w niedzielę tamtejszy biskup pomocniczy Kazimierz Gurda. W uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył on liturgii w parafii noszącej to wezwanie – pierwszej w diecezji, erygowanej w 1939 r. przez bp. Czesława Kaczmarka.
„Wpatrujemy się dzisiaj w oblicze Chrystusa Króla i oddajemy publiczną cześć temu, który głosił swoje Królestwo” – mówił w homilii bp Gurda. Podkreślał, że miejscem królestwa Chrystusa jest człowiek i jego serce. – „Królowanie Jezusa to dawanie świadectwa prawdzie, szczególnie tej zagrożonej przez kłamstwo” – mówił.
Podczas Mszy św. bp Gurda przyjął grupę dzieci do Eucharystycznego Ruchu Młodych – wspólnoty, którą na polski grunt przeszczepiła z Francji św. Urszula Ledóchowska. Siostry urszulanki posługują w parafii Chrystusa Króla w Kielcach od 70 lat i jest to jedyna ich placówka w diecezji. Tutaj są także relikwie świętej i wspólnoty, którym patronuje Urszula Ledóchowska. W parafii pracują także siostry dominikanki i klauzurowe karmelitanki.
Parafia została erygowana w 1939 r. przed wojną pod wezwaniem Chrystusa Króla, którego bp Kaczmarek był wielkim czcicielem. Okupacja niemiecka przerwała budowę kościoła, ale przy parafii prężnie działały np. Szare Szeregi, do których należeli ministranci, m.in. aktor Wiesław Gołas, czy zamordowany przez Niemców Wojtek Szczepaniak – patron szczepu harcerskiego, szkoły i ulicy w mieście.
Nabożeństwa oraz jasełka i akademie patriotyczne, z których słynęła parafia, były sprawowane w prowizorycznej kaplicy. Obecny kościół zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza został zbudowany w latach 1965 – 1968. Konsekrował go bp Jan Jaroszewicz w 1968. Parafia liczy ok. 5, 5 tys. wiernych.
W diecezji kieleckiej jest jeszcze jedna parafia pw. Chrystusa Króla – w Krajnie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.