Kielce: obchody 30-lecia „Solidarności” (zapowiedź)
23 sierpnia 2010 | 16:14 | dziar Ⓒ Ⓟ
Msze św., wystawy, konferencje i happeningi uliczne, spotkania pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi – w ten sposób obchodzona będzie w Kielcach 30. rocznica NSZZ „Solidarność”. Początek obchodów 31 sierpnia.
Tego dnia, w rocznicę Porozumień Sierpniowych, na głównym deptaku miasta odbędzie się happening „Zorganizowani mają lepiej”. Na Placu Artystów w tym dniu zostanie otwarta wystawa, przygotowana wspólnie z Muzeum Historii Kielc i kielecką delegaturą IPN.
Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i „Solidarności”, pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, rozpocznie się w bazylice katedralnej o godz. 18.00. Uczestnicy Eucharystii przejdą następnie na Plac NMP, aby złożyć wiązanki kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. Będą także uroczystości przed okolicznościową tablicą na skwerze Żeromskiego.
Natomiast 4 września w Wojewódzkim Domu Kultury spotkają się weterani i działacze związkowi. Przewidziany jest dwugłos Jerzego Stępnia i Ryszarda Śmietanki-Kruszelnickiego pt. „Solidarność” Świętokrzyska – tradycja i tożsamość”. Spotkaniu będzie towarzyszył koncert standardów muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu Animato oraz wystawa „Solidarność w plakacie”.
10 września odbędą się uroczystości rocznicowe w siedzibie zakładu „Chemar”, gdzie zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca powstanie „Solidarności” i pierwsze strajki w „Chemarze”. Otwarta zostanie wystawa o działalności związku z tym zakładzie. Związkowcy z „Chemaru” będą mieli swoją Mszę św. w kościele św. Krzyża w Kielcach 12 września o godz. 8.30.
10 września o godz. 16 w Ogrodach Wojewódzkiego Domu Kultury rozpocznie się regionalny festyn rodzinny dla uczczenia 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych.
Uroczystości kieleckie są centralnymi uroczystościami regionalnymi. Spotkania rocznicowe – z Mszą św. dla związkowców, są także zaplanowane w delegaturach w regionie, m.in. w Busku–Zdroju, Jędrzejowie, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim.
W regionie świętokrzyskim na 400 działaczy „Solidarności” ok. 100 było internowanych. Kościół objął ich stałą opieką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.