Kielce: obchody 69. rocznicy likwidacji żydowskiego getta
24 sierpnia 2011 | 18:56 | dziar Ⓒ Ⓟ
Pod pomnikiem w kształcie menory rozpoczęły się w Kielcach obchody 69. rocznicy likwidacji żydowskiego getta. W uroczystości wzięła udział m.in. stuosobowa grupa studentów z Izraela oraz młodzież z kieleckich liceów.
Pod pomnikiem Bogdan Białek, prezes organizującego uroczystości Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, przypomniał m.in. symbolikę ukrytego do połowy w trotuarze monumentu w kształcie okazałej menory. Podkreślił, że nie jest to symbol upadku, a wręcz przeciwnie – unoszenia się ku niebu.
Pomnik w 65. rocznicę likwidacji getta, w 2007 r., wykonał światowej sławy ceramik Marek Cecuła – syn Motele Kohna (vel Stanisława Cecuły) – jednego z ocalałych z getta. Monument mieści się przy alei IX Wieków Kielc, w pobliżu skarpy, na której znajdował się cmentarz. Kostka kamienna, którą wyłożono najbliższe otoczenie pomnika, pochodzi z autentycznego przedwojennego bruku ulic getta.
Pomnik powstał z inicjatywy i prywatnych środków kilku członków Stowarzyszenia. Fakt ten zainspirował słynnego dyrygenta i pianistę Jerzego Maksymiuka, który obiecał skomponować specjalny utwór na małą orkiestrę poświęcony kieleckim Żydom. Jego premierowe wykonanie planowane jest w najbliższych miesiącach w Kielcach.
Sprzed Menory uczestnicy obchodów przeszli pod kamienicę przy ul. Planty 7 – w miejsce pogromu Żydów w 1946 r. Organizatorzy, zwracając się do młodzieży, mówili m.in., że Kielce są dzisiaj życzliwym i otwartym dla wszystkich miastem. Już w tym roku odwiedziło je ok. tysiąca młodych ludzi z Izraela.
Kieleckie getto zostało utworzone przez Niemców 31 marca 1941 r. Zostało w nim zamkniętych ponad 27 tys. Żydów – przedwojennych mieszkańców Kielc i osoby przesiedlone z innych miast i miasteczek regionu, a także z Wiednia.
Od 22 do 24 sierpnia 1942 r. niemal wszyscy zostali zamordowani – część na miejscu, reszta w obozie zagłady w Treblince. Wojnę przetrwało jedynie ok. 500 mieszkańców getta.
Tuż po wojnie ciała osób pogrzebanych na skarpie ekshumowano i pochowano w dzielnicy Pakosz, na terenie cmentarza żydowskiego, który został odrestaurowany w ub. roku.
W bezpośrednim sąsiedztwie dawnej Synagogi znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą kieleckich Żydów zamordowanych w Treblince i innych obozach zagłady.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.