Kielce: obchody 72. rocznicy powstania Armii Krajowej
16 lutego 2014 | 18:20 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od Mszy św. w bazylice katedralnej w Kielcach, z udziałem przedstawicieli władz wojewódzkich i miejskich, przy licznym udziale środowisk kombatanckich Kielecczyzny i służb mundurowych, rozpoczęły się uroczystości 72. rocznicy powstania Armii Krajowej, kontynuowane następnie przy pomniku.
Wspólną modlitwę w katedrze poprzedziło odegranie hymnu Polski oraz rys historyczny Armii Krajowej, przedstawiony przez celebransa.
„Stajemy przy ołtarzu i pragniemy modlić się za żywych – o zdrowie i siłę, aby mogli dawać świadectwo młodemu pokoleniu Polaków. Dzisiaj modlimy się także za duszę zmarłych żołnierzy” – mówił kapłan.
W homilii, w kontekście słów Jezusa z Ewangelii wg św. Mateusza: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić (…). Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni” – zauważył, że żołnierze walczący o wolność trwali w wierności, a swoją ofiarom dawali świadectwo słowom Jezusa.
Armia Krajowa była konspiracyjną organizacją wojskową działającą podczas II wojny światowej. Powstała w wyniku przekształcenia powołanej w 1939 r. Służby Zwycięstwu Polsce w Związek Walki Zbrojnej, przemianowany na Armię Krajową, rozkazem gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942.
Okręg Radomsko – Kielecki AK należał do największych i podejmujących najliczniejsze akcje bojowe.
Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz walki podziemnej, szczególnie na czas planowanego powstania w Warszawie. Kulminacją wysiłku zbrojnego AK było powstanie warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Po upadku powstania jednostki będące na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Gen. Leopold Okulicki wydał rozkaz o rozwiązaniu Armii Krajowej z dniem 19 stycznia 1945 r.
Straty AK wyniosły ok. 100 tys. poległych i zamordowanych żołnierzy, ok. 50 tys. zostało wywiezionych do ZSRR i uwięzionych.
Po Eucharystii oddziały żołnierzy, kilkanaście pocztów kombatanckich i uczniowskich, przemaszerowały pod Pomnik Armii Krajowej naprzeciw kieleckiej Kurii.
„Przemianowanie ZWZ na Armię Krajową to była decyzja polityczna. Celem AK była walka o wolność. Armia Krajowa dla pokolenia czasów wojny była radością i dumą. Dla nas również zostanie odzwierciedleniem tych samych wartości” – mówił podczas uroczystości wicewojewoda Grzegorz Dziubek.
Delegacje władz, m.in. starosta kielecki Zdzisław Wrzałka, złożyły wiązanki kwiatów.
Hołd akowcom oddali m.in. kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Świętokrzyskiego Okręgu Jodła, harcerze Szarych Szeregów, ZHP, młodzież z kilku szkolnych Klubów Pokoleń.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.