Kielce: obchody 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
01 sierpnia 2016 | 19:26 | dziar Ⓒ Ⓟ
Msza święta w kościele Garnizonowym, uroczystości na Skwerze Szarych Szeregów, rekonstrukcja historyczna i wystawa „Polska walcząca” – tak w Kielcach obchodzono 72. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Podczas Mszy św. za ojczyznę wspominano m.in. jednostki świętokrzyskie spieszące na pomoc walczącej Warszawie oraz wkład żołnierzy pułków piechoty legionów Armii Krajowej z kieleckiego, w akcję „Burza”.
Następnie uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez poczty sztandarowe, przeszli na Skwer Szarych Szeregów. Byli wśród nich wojewoda świętokrzyska – Agata Wojtyszek i prezydent Kielc – Wojciech Lubawski.
Po oficjalnych przemówieniach i apelu pamięci, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Jodła" zaprezentowała inscenizację walk powstańczych. O godzinie 17.00 zabrzmiały syreny, a pod pomnikiem harcerzy poległych za Ojczyznę, złożono wiązanki kwiatów.
Henryk Skalski ps. ”Mirek”, był łącznikiem walczącym na warszawskim Czerniakowie. „Byłem świadkiem, jak miasto umierało. Masakra była niesamowita (…), a my mieliśmy tylko butelki z benzyną” – wspominał.
Uzupełnieniem obchodów jest pokazana na płycie kieleckiego Rynku wystawa zatytułowana "Polska Walcząca”.
Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki zostały przypomniane najważniejsze wydarzenia, w tym akcja „Burza" i Powstanie Warszawskie, których przypada właśnie 72. rocznica.
Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze, m.in. rotmistrza Pileckiego, gen. Jana Piwnika Ponurego, Ireny Sendler.
Dopełnieniem prezentacji są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 o godz. 17., aby podjąć walkę zbrojną przeciwko okupantowi niemieckiemu. Działania zbrojne w Warszawie zorganizowały i prowadziły oddziały Armii Krajowej w ramach planu „Burza”. Ok. 30 tys. Polaków stanęło do walki z 20 – tysięcznym niemieckim garnizonem w Warszawie, ale zaledwie co 10. Polak był w pełni uzbrojony. Powstanie walczyło 63 dni. Nie doczekało się pomocy ze strony sowieckiej Armii Czerwonej, która biernie czekała na rozwój wydarzeń.
Straty po stronie polskiej wyniosły około 10 tysięcy zabitych i 7 tysięcy zaginionych, 25 tysięcy rannych żołnierzy oraz od 120 do 200 tysięcy ofiar spośród ludności cywilnej. Wśród zabitych przeważała młodzież, w tym ogromna większość warszawskiej inteligencji.
Po stronie niemieckiej straty wyniosły 10 tysięcy zabitych, 6 tysięcy zaginionych, 9 tysięcy rannych żołnierzy, 300 zniszczonych czołgów i samochodów pancernych.
Na odsiecz walczącej Warszawie wyruszyły z ziemi świętokrzyskiej pułki piechoty legionów Armii Krajowej: II, IV, XXVII.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.