Kielce: obchody święta 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów
12 czerwca 2023 | 13:24 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Uroczystości z okazji święta 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów zorganizowane w Kielcach 12 czerwca, stały się okazją do przypomnienia, jak dużo formacja zrobiła dla Kielc oraz modlitwy za członków jej szeregów.
W ich intencji modlono się podczas Mszy św. w kościele garnizonowym NMP Królowej Polski, w obecności formacji kombatanckich i delegacji ze sztandarami. W homilii został m.in. przypomniany patriotyczny model wychowawczy, z którego słynął pułk.
Po Eucharystii uczestnicy wydarzenia zebrali się na terenie ostatnich koszar pułku, tzn. na Stadionie Leśnym, przy ul. Kusocińskiego, a także w obrębie pierwszych koszar – przy ul. Wrzosowej.
– Ważna jest obecność młodego pokolenia i przekazywanie tej pałeczki pamięci, wiedzy o tym, co poprzednicy zrobili dla ojczyzny i regiony – mówi KAI Anna Łakomiec, prezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.
– Pułk bardzo dużo zrobił dla miasta i musimy o nim pamiętać – mówiła Danuta Żbikowska, córka ostatniego adiutanta dowódcy 2. Pułku Legionów, por. Tadeusza Rojka oraz prezes i założycielka Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. PL. – Pułk i jego żołnierze przyczynili się m.in. do budowy dzisiejszego Wojewódzkiego Domu Kultury, opiekowali się szkołami, pomagali potrzebującym i mieli osiągnięcia w sporcie – dodała.
Uroczystości zakończyły się na terenie Klubu Wojskowego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Historia pułku sięga 11 listopada 1918 r. – dnia, gdy kapitan Jan Maciej Bold z ochotnikami opanował Cytadelę w Warszawie. 12 czerwca 1919 roku 1. Pułk Artylerii Polowej Legionów został przemianowany na 2. Pułk Artylerii Polowej Legionów. Formacja aktywnie uczestniczyła w kampanii wrześniowej. Przestała istnieć 29 września 1939 roku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.