Kielce: odnowiono kilkanaście zabytkowych pomników na cmentarzach
13 października 2009 | 18:39 | dziar Ⓒ Ⓟ
Dobiegły końca prace przy zabytkowych nagrobkach kieleckich nekropolii, odnowionych dzięki kweście przeprowadzonej 1 listopada 2008 r. przy cmentarzach.
Podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano ok. 50 tys. zł i była to suma rekordowa. Drugie tyle dołożył urząd miasta. Odnowiono kaplicę Porębskich, grobowce rodzin: Zeithaimów, Kłodnickich, Huet, groby: Tomaszewskiego, Kazanowskiego, płk. Trzcińskiego, Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim, krzyż ks. Zajdlera na Piaskach, grób Bartosza Głowackiego przy katedrze. Część napraw wykonano przy pomnikach Hołdakowskich i Knichowieckiej.
Kwesta w Kielcach jest organizowana od 1993 r. przez Komisję Opieki nad Cmentarzami Kieleckimi, działającą w ramach Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Rokrocznie kwestują przedstawiciele władz, politycy, ludzie nauki i kultury, nauczyciele, dziennikarze, uczniowie i harcerze na cmentarzach: Starym, Nowym i na Piaskach oraz na Cedzynie, gdzie tradycyjnie zbierane są datki na Cmentarz Orląt Lwowskich.
W tym roku pamiątką z kwesty będą rozprowadzane kolorowe biuletyny, stanowiące zapis historii kieleckiej nekropolii i działań komisji, monitorującej odnawianie nagrobków.
Zdaniem Jana Dubaja, od lat zaangażowanego w prace komisji, dzięki kweście i wsparciu sponsorów, a szczególnie Rady Miasta, udało się przez te lata odnowić ok. 25 procent nagrobków przeznaczonych do renowacji. W większości są to pomniki na Cmentarzu Starym.
Cmentarz Stary w Kielcach to unikat w skali kraju ze względu m.in. na ozdabianie nagrobków żeliwnymi krzyżami, tablicami, ogrodzeniami, odlewanymi w fabryce w Białogonie oraz nagromadzeniu pomników z piaskowca i cennych marmurów kieleckich, chęcińskich, pińczowskich i in. Na cmentarzu jest także dużo ciekawych kaplic z XIX wieku. Przyjmuje się, że nekropolia w Kielcach powstała ok. 1801–1805, na terenie folwarku biskupiego Psiarnia. Spoczywają tutaj ludzie różnych wyznań, m.in. żołnierze napoleońscy, towiańczycy, powstańcy listopadowi i styczniowi, partyzanci, kapłani, zasłużeni obywatele miasta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.