Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: ogólnopolski konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”

08 stycznia 2018 | 14:00 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Szósta edycja kieleckiego konkursu dla uczniów „Nasi sąsiedzi – Żydzi” w tym roku zyskała charakter ogólnopolski i będzie odbywała się w dwóch etapach, a uczestnicy rywalizują w trzech kategoriach wiekowych. Celem konkursu jest przywracanie pamięci i popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli na terenie Polski przed 1939 r. oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Jak informują organizatorzy, prace przygotowane w poprzednich edycjach, mają szerokie zastosowanie edukacyjne, na ich bazie powstają wystawy, prezentowane są filmy, a ok. 50 prac uczniowskich z trzech pierwszych edycji stało się podstawą publikacji naukowej pt. „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, która ukaże się w pierwszym kwartale 2018 roku, nakładem IPN.

W pierwszym etapie uczniowie szkół podstawowych przygotowują indywidualnie rysunek upamiętniający ślady materialne obecności Żydów w ich regionie. Uczniowie szkół gimnazjalnych/ponadgimnazjalnych przygotowują (indywidualnie lub drużynowo) wywiad/relację/film poświęcony funkcjonowaniu sztetli, bądź udzielaniu pomocy Żydom w ich miejscu zamieszkania.

Termin zgłoszeń uczestników do udziału w konkursie upływa w dniu 31 stycznia 2018 r., a nadsyłania prac 15 marca 2018 r. Etap drugi – finałowy zaplanowany jest na 15 czerwca 2018 r., podczas Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku.
Organizatorami konkursu są: Instytut Pamięci Narodowej wraz z Gminą Chmielnik i tamtejszym Ośrodkiem Edukacyjno – Muzealnym „Świętokrzyski Sztetl”, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.