Kielce: ogólnopolskie spotkanie osób niesłyszących na 20-lecie ośrodka
27 maja 2011 | 12:48 | dziar Ⓒ Ⓟ
Przedstawiciele 28 ośrodków dla osób niesłyszących z całej Polski uczestniczyli dzisiaj w obchodach 20-lecia lat Ośrodka Szkolno–Wychowawczego dla Słabosłyszących i Niesłyszących w Kielcach – jedynej tego typu placówki w województwie świętokrzyskim. Jubileusz rozpoczęła Msza św. w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach pod przewodnictwem bp. Kazimierza Ryczana.
W homilii biskup zauważył, że choć w Polsce są specjalne ośrodki dla osób z problemami słuchu oraz dotacje unijne na ich działalność, to najważniejszy pozostaje „drugi człowiek, uśmiech, ciepła dłoń”.
Podczas Mszy modlono się m.in. za śp. ks. Zygmunta Szczepaniaka, prekursora pracy z niesłyszącymi w Kielcach. Dalsza część uroczystości odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury, gdzie uczniowie zaprezentowali m.in. własny film o swoim ośrodku.
Marta Jagniątkowska, dyrektor kieleckiego ośrodka uważa, że większość dzieci i młodzieży z regionu ma dostęp do informacji o istnieniu i ofercie placówki, ale problemem jest obecnie niż demograficzny i niechętne zatrudnianie przez pracodawców osób niesłyszących. „Niestety nasi absolwenci nadal nie są konkurencyjni wobec w pełni zdrowych kandydatów do pracy” – ubolewa Jagniątkowska.
Placówka, która mieści się przy ul. Jagiellońskiej 30 obejmuje szkołę podstawową, gimnazjum, szkoły zawodowe i technikum uzupełniające kończone maturą. W ośrodku uczy się obecnie ponad 90. uczniów, pod kierunkiem nauczycieli posługujących się językiem migowym i specjalistów w zakresie surdopedagogiki.
Nauczycielem religii w ośrodku i duszpasterzem osób niesłyszących w diecezji kieleckiej jest od 6 lat ks. Marcin Kałuża. Katecheza w ośrodku to zaledwie część jego pracy, bo jest duszpasterzem blisko stu dorosłych osób niesłyszących lub z niedosłuchem. Problemem dla nich jest choćby koszt dojazdów do sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie ks. Kałuża jest wikariuszem i gdzie w każdą niedzielę o 15.00 odprawiana jest Msza św. w języku migowym. Odbywają się tu także warsztaty biblijne.
Ks. Kałuża podkreśla, że potrzebni są duszpasterze – specjaliści w zakresie surdopedagogiki, którzy mogliby pracować np. w większych miastach diecezji. Jego podopieczni z duszpasterstwa uczestniczą także w lipcu w pielgrzymce do Kałkowa, we wrześniu – do Częstochowy, a w 2008 r. odbyli pielgrzymkę do Rzymu.
Duszpasterz niesłyszących współpracuje również z kieleckim oddziałem Polskiego Zawiązku Głuchych, gdzie monitorowane są sprawy socjalno – bytowe osób niesłyszących.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.