Kielce: ok. 500 osób wyruszy w Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę
04 sierpnia 2016 | 18:45 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ok. 500 osób spodziewają się organizatorzy IV Rowerowej Pielgrzymki Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę, która potrwa od 17 do 20 sierpnia. Część trasy przemierzy rowerem bp Jan Piotrowski. To prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa w Polsce.
„Mamy więcej chętnych, ale ze względów organizacyjnych jest niemożliwe, żeby wszyscy pojechali. I tak peleton złożony z 500. osób obejmuje 5 km” – mówi Aneta Winiarska–Syska, rzeczniczka pielgrzymki.
Pielgrzymce towarzyszy hasło "Nowe życie w Chrystusie”.
Oficjalnie rozpocznie się ona od Mszy św. koncelebrowanej w wiślickiej bazylice w środę, 17 sierpnia.
W czwartek, 20 sierpnia pielgrzymi, po porannej modlitwie i poświęceniu rowerów, wyruszają w trasę. Jadą przez Złotą Pińczowską i Młodzawy do Mnichowa. Tam do pielgrzymów dołączy bp Jan Piotrowski, który pojedzie na trasie Mnichów – Lelów.
Przed pielgrzymami, którzy wyjadą z Wiślicy jest łącznie do przebycia rowerem ok. 200 km. Większość grup jedzie w tym roku z Kielc – z parafii św. Maksymiliana – do Wiślicy, wydłużając sobie tym samym trasę do 280 km. Z pielgrzymami jedzie ok. dziesięciu księży i kilka sióstr zakonnych.
Pielgrzymka posiada stronę internetową z regulaminem i szczegółową trasą, która została tak zaplanowana, aby była spokojna i bezpieczna dla jej uczestników. Ma też swój profil na Fb.
Codziennie podczas pielgrzymki jest sprawowana Msza św., jest także m.in. wspólna modlitwa różańcowa, koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski połączony z adoracją Najświętszego Sakramentu oraz możliwość spowiedzi.
Jak poinformował ks. Tomasz Biskup – kierownik pielgrzymki, w 2015 r., na blisko 500 uczestników, 212 jechało po raz pierwszy, 122 – po raz drugi, a 95 osób – po raz trzeci. Najstarszy pielgrzym rowerzysta – Stanisław Dzik liczył 77 lat, najmłodszymi byli 3-letni Szymon oraz 2,5 roczny Olek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.