Kielce: osadzeni w Areszcie Śledczym na wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej
22 kwietnia 2011 | 11:25 | dziar Ⓒ Ⓟ
W Wielki Piątek kobiety i mężczyźni z Aresztu Śledczego na Piaskach uczestniczą w Drodze Krzyżowej, przygotowanej pod kierunkiem ich kapelana – ks. Janusza Popielskiego SDB i s. Nazareny Scopelliti, Włoszki ze Zgromadzenia Sióstr Kolegium św. Rodziny, posługującej w kieleckim więzieniu.
W nabożeństwie, sprawowanym w jednej z dwóch więziennych kaplic, może uczestniczyć tylko 30 osób – to obostrzenie wynika z regulaminu więziennego. – „Przeważnie są to osoby włączone w duszpasterstwo prowadzone przez cały rok w więzieniu” – wyjaśnia kapelan w rozmowie z KAI.
Rozważania kolejnych stacji przygotowują sami więźniowie, korzystając z materiałów duszpasterskich i książek dostarczonych przez kapelana. W tym roku sami osadzeni prosili o teksty związane z Janem Pawłem II.
– „Opracowują nie tylko medytacje. Robią rekwizyty i oprawę aktorską. Moja rola ogranicza się jedynie do przejrzenia treści po to, aby nie było błędów dogmatycznych” wyjaśnia ks. Popielski.
Kaplica św. Barbary jest niewielka – dlatego uczestnicy nabożeństwa stoją, a osoby odpowiedzialne za kolejne stację – prezentują je na ołtarzu. Więźniowie z oddziału VI i VII wykonali kolejne stacje w drewnie, z którymi występują przed zgromadzonymi w kaplicy.
Siostra Nazarena opiekuje się więźniami od kilkunastu lat. Rokrocznie pomaga im także m.in. w przygotowaniu misterium wielkopostnego, w które zaangażowani są sami osadzeni oraz zazwyczaj alumni seminarium.
Jutro – w Wielką Sobotę – poświęcenie pokarmów: zbiorcze na oddziale żeńskim, indywidualne na męskim. Chętni mogą wystawić przed swoje cele produkty, które poświęci kapłan. Zwykle czyni tak ok. 60 proc. osadzonych.
Kielecki Areszt Śledczy jest największym więzieniem spośród 11 w tzw. Okręgu Krakowskim. Na ok. 1050 więźniów (przy pojemności na 1084 osoby), ok. 200 ma status tymczasowo osadzonych. Mężczyźni i kobiety pochodzą z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego. Na poszczególnych oddziałach przebywają recydywiści, upośledzeni umysłowo z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, uzależnieni od środków odurzających i in.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.