Kielce: 1400 osób na Pierwszej Diecezjalnej Pielgrzymce Wspólnoty Żywego Różańca
03 października 2009 | 12:45 | dziar Ⓒ Ⓟ
Ok. 1400 osób – przedstawicieli kół różańcowych z parafii diecezji kieleckiej i 44 kapłanów uczestniczyło w Pierwszej Diecezjalnej Pielgrzymce Wspólnoty Żywego Różańca do sanktuarium MB Łaskawej Kieleckiej. Uroczystości i modlitwie przewodniczył bp Kazimierz Ryczan.
Pielgrzymka rozpoczęła się od przypomnienia przez ks. Wiesława Chęcinę, diecezjalnego moderatora wspólnoty, historii różańca i bractwa różańcowego w kieleckiej kolegiacie. Ks. Tomasz Rusiecki, ojciec duchowny, powiedział w konferencji różańcowej o ukierunkowaniu poprzez różaniec życia chrześcijańskiego na Jezusa, za pośrednictwem i orędownictwem Jego Matki. Różaniec nazwał „pulsem Boga, pulsem życia Kościoła, świata oraz indywidualnego życia każdego czciciela modlitwy różańcowej”, zachęcił także do studiowania dokumentów papieskich o różańcu.
Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W homilii rozważał tajemnice różańcowe w kontekście wierności Boga człowiekowi od początków stworzenia i wierności Maryi – Bogu i człowiekowi. Posłanie Anioła do Maryi z zapowiedzią Syna było właśnie wyrazem wierności Boga wobec człowieka.
„Medytacja życia Maryi prowadzi na Górę Kalwarię pod sam krzyż, gdzie dopiero widać wierność Boga i Jezusa, Syna człowieczego. Moje zbawienie i wierność ułomną wkładam w Jej ręce i polecam Jej wierności” – mówił bp Ryczan. Zachęcił także do modlitwy z różańcem w ręku za Ojczyznę, a szczególnie za jej „świętokrzyski skrawek”. Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym.
Wśród uczestników spotkania przeważały kobiety, w średnim i starszym wieku, znacznie mniej było mężczyzn i młodzieży, choć np. z Masłowa przyjechało do Kielc dziecięce kółko różańcowe pod opieką siostry Katarzyny Kuli.
Ks. Chęcina z chwilą objęcia funkcji moderatora diecezjalnego dąży do zbudowania struktury diecezjalnej wszystkich róż różańcowych z diecezji. Podkreśla, że są one prawie w każdej z 304 parafii diecezji kieleckiej, np. w Motkowicach jest takich kół 12, choć parafia liczny niecałe tysiąc osób, w „Duchu Świętym” w Kielcach są 24 koła w dziesięciotysięcznej parafii, w Miechowie takich kół jest 27 – parafia liczy 15 tys. wiernych. Jadwiga Foltyn, zelatorka różańca z kieleckiej parafii św. Maksymiliana w rozmowie z KAI nazywa różaniec „całym swoim życiem, lekarstwem na zło, radością dla rodziny – dzieci, wnuków”, które za jej przykładem także pokochały tę modlitwę.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kielcach wyrosło z tradycji arcybractwa różańcowego i kultu Matki Bożej Królowej Różańca, zapoczątkowanego już w XVI wieku prze dominikanów i obecność słynącego łaskami obrazu. Należeli doń wtedy prawie wszyscy mieszkańcy miasta, z duchowieństwem i władzami. W kieleckim sanktuarium jest od wieków obchodzony odpust Matki Bożej Różańcowej w pierwszą niedzielę października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.