Kielce: „papieskie” znaczki pocztowe można obejrzeć w kościele na Białogonie
14 lutego 2023 | 09:40 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Kolekcję znaczków ze św. Janem Pawłem II będzie można od czwartku 16 lutego obejrzeć w kościele Przemienienia Pańskiego w Kielcach-Białogonie.
– Wystawa filatelistyczna „Jan Paweł II – w stulecie urodzin” zostanie wyeksponowana na 16 planszach. Autorem ekspozycji jest Poczta Polska, której pracownicy starannie dobrali miejsce i charakter wystawy – mówi KAI ks. prof. Stefan Radziszewski, proboszcz parafii w Kielcach-Białogonie.
Gościem honorowym czwartkowego wernisażu będzie parafianin-listonosz Władysław Szlęzak, który niedawno skończył sto lat i jest rówieśnikiem starego kościółka białogońskiego. Całe jego zawodowe życie związane było z pocztą. – Pozostaje w dobrej kondycji, o własnych siłach przychodzi do kościoła, choć ma problemy ze wzrokiem i słuchem – dodaje proboszcz.
Nestor białogońskich listonoszy urodził się 8 sierpnia 1922 r. na Śląsku, ale od ślubu mieszka w Kielcach na Białogonie. Wraz z żoną Teresą doczekał się czworga dzieci, dziewięciorga wnucząt oraz piętnaściorga prawnucząt.
Budynek poczty znajduje się w sąsiedztwie starego, drewnianego kościoła Przemienienia Pańskiego, przy którym niegdyś powstała parafia, Obecnie trwa remont oryginalnego zabytku. – Dzięki nawiązaniu współpracy z Pocztą Polską być może wydamy znaczek z wizerunkiem drewnianego kościółka – zapowiada ks. Radziszewski.
Drewniany kościół na Białogonie został wzniesiony w 1917 roku. Powstał w centrum fabrycznego osiedla przyłączonego do Kielc po II wojnie światowej. Kościół zaprojektował pochodzący z Żywca Mateusz Galas. Świątynia reprezentuje modny wówczas styl zakopiański. Jednonawowy kościół z kaplicą i zakrystią pokryty jest gontem. W kruchcie mieści się tablica żeliwna z pamiątkowym medalem wybitym z okazji uruchomienia Huty Aleksandra. W 1963 r. obok kościoła wzniesiono wolnostojącą, drewnianą dzwonnicę odpowiadającą stylowo reszcie pierwotnego założenia. W 1993 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków. W 2003 r. – po wybudowaniu i konsekracji nowego, murowanego kościoła – drewniana świątynia została zamknięta. 28 marca 2021 r., z inicjatywy ks. prob. Stefana Radziszewskiego, drewniany kościółek został ponownie otwarty i udostępniony wiernym. Prowadzone obecnie działania remontowe prawie w całości dofinansowane są z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.