Kielce: „Pielgrzym” – temat Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
19 lipca 2023 | 16:18 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Słowo „pielgrzym” jest motywem przewodnim III Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Organizatorami są: Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach i Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.
Konkurs na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego jest organizowany w ramach festiwalu literackiego „Pociąg do Literatury. Herling-Grudziński Festiwal”, który odbędzie się w dniach 1 – 3 września w Kielcach. Wtedy też zostanie rozstrzygnięty.
„Pociąg do literatury”. Herling-Grudziński Festiwal” proponuje miłośnikom literatury spotkania autorskie, warsztaty, debaty, ale także wycieczki, rajdy rowerowe, czy gry miejskie – z literaturą w roli głównej. Kielecki festiwal obędzie się już po raz trzeci.
W realizację projektu zaangażowanych jest wiele instytucji i pasjonatów literatury z Kielc i regionu zajmujących się kulturą i edukacją. Wśród zaproszonych, jak dotąd do Kielc gości, znaleźli się m.in. Andrzej Stasiuk, Agata Passent, Anita Werner, Michał Kołodziejczyk, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Anna Kańtoch, Grzegorz Kozera i wielu innych.
„Pociąg do literatury” to także targi książki i propozycje dla młodszych odbiorców oraz konkursy, a wśród nich – na opowiadanie ze słowem „pielgrzym”.
Twórcom, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, organizatorzy wyznaczyli dwa ograniczenia: objętość – siedem stron znormalizowanego wydruku komputerowego oraz hasło przewodnie.
W tym roku jest nim „pielgrzym”. – Hasło to można interpretować dosłownie lub metaforycznie. Niemniej utwory muszą w jakiś sposób do niego nawiązywać – informują organizatorzy.
W sensie dosłownym pielgrzym oznacza człowieka odbywającego wędrówkę do miejsca kultu, w celu religijnym; synonimem jest wówczas słowo pątnik. Bardziej dowolna interpretacja zakłada wędrowca, tułacza, włóczykija. Motyw pielgrzyma i pielgrzymek jest często podejmowany przez literaturę i sztukę.
Na konkurs jeden twórca może przesłać jedno opowiadanie napisane w języku polskim, wcześniej niepublikowane i nienagrodzone w innych konkursach. Nagrodę dla zwycięzcy – 5000 złotych – ufundował Andrzej Bętkowski, marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
Patron festiwalu i konkursu Gustaw Herling-Grudziński to pisarz, eseista, krytyk literacki, autor znakomitych reportaży i powieści. Jego życie i twórczość wciąż są przedmiotem badań wielu naukowców w kraju, a także we Włoszech. Urodził się w 1919 r. w Kielcach w spolonizowanej rodzinie żydowskiej, zmarł w 2002 r. w Neapolu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.