Kielce: Pierwsza Diecezjalna Pielgrzymka Wspólnoty Żywego Różańca
18 września 2009 | 15:31 | dziar Ⓒ Ⓟ
Członkowie „róż różańcowych” z ponad trzystu parafii diecezji kieleckiej spotkają się w niedzielę 3 października w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej podczas Pierwszej Diecezjalnej Pielgrzymki Wspólnoty Żywego Różańca.
– Takie spotkanie to potrzeba czasu, bo różaniec to najpotężniejsze zaplecze modlitewne” – mówi KAI ks. Wiesław Chęcina, od roku diecezjalny moderator żywego różańca.
Ks. Chęcina z chwilą objęcia funkcji postanowił usystematyzować w diecezjalną strukturę wszystkie róże różańcowe z diecezji. Podkreśla, że są one obecne bodaj w każdej z 304 parafii diecezji kieleckiej – łącznie to kilka tysięcy osób – stanowią więc najliczniejszą zorganizowaną wspólnotę w diecezji. Obecnie księża dziekani opracowują dane statystyczne ze swoich dekanatów i przesyłają je do moderatora diecezjalnego.
Ks. Chęcina chciałby odmłodzić koła, wprowadzić doń więcej mężczyzn i młodzieży oraz w stałe kalendarium diecezji włączyć spotkania ogólnodiecezjalne, co zapoczątkuje pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kielcach w odpust Matki Bożej Różańcowej.
– „Nie zapominajmy, że sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Kielcach wyrosło z tradycji bractwa różańcowego i kultu Matki Bożej Królowej Różańca, zapoczątkowanego już w XVI wieku” – dodaje ks. Chęcina.
W sanktuarium jest od wieków obchodzony odpust Matki Bożej Różańcowej w pierwszą niedzielę października. W XVI wieku do bogato uposażonego arcybractwa różańcowego należała większość mieszkańców miasta, z rajcami i starostami.
Pielgrzymka w odpust Matki Bożej Różańcowej 3 października rozpoczyna się o godz. 10.00. konferencją na temat różańca. Eucharystii o godz. 11. będzie przewodniczył bp Kazimierza Ryczan. O godz. 12.15. – nabożeństwo różańcowe i akt zawierzenia Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Zakończenie oficjalnej części pielgrzymki organizatorzy przewidują ok. godz. 13.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.