Kielce: po 10 tys. zł na remonty kościołów w Czarncy i Młodzawach
11 marca 2010 | 13:59 | dziar Ⓒ Ⓟ
Parafie w Czarncy i Młodzawach Małych w diecezji kieleckiej otrzymały po 10 tys. zł z budżetu województwa na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, przeznaczane jako dotacje celowe na obiekty wpisane do rejestru zabytków.
Kościół w Czarncy pw. św. Floriana, wzniesiony w latach 1640 -1659, z fundacji Stefana Czarnieckiego – przeznaczy przyznaną dotację na konserwację kartusza z pamiątkową inskrypcją oraz epitafium Stefana Czarnieckiego, znajdujące się na frontonie kościoła.
W XVIII-wiecznym kościele pw. Ducha Świętego i Matki Boskiej Bolesnej w Młodzawach Małych, ze słynącym łaskami obrazem Matki Boskiej Bolesnej z XVII wieku, będzie przeprowadzona konserwacja drewnianych i polichromowanych stalli.
Wnioski o dotację pochodziły głównie z parafii rzymskokatolickich z terenu woj. świętokrzyskiego, które ubiegały się w sumie o 2,3 mln złotych dotacji na zaplanowane prace konserwatorskie.
Zarząd Województwa zaproponował, by tym razem najwyższe dotacje otrzymały obiekty z diecezji sandomierskiej, m.in.: klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – na drugi etap prac konserwatorskich i restauratorskich stalli klasycystycznych (43 tys. zł) oraz parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Koniemłotach – na prace remontowo – konserwatorskie budynku poklasztornego i kościoła z XV wieku (10 tys. zł).
Ogółem na tego typu prace przy zabytkach, Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył 200 tysięcy złotych. Kwota wystarczyła na wsparcie zaledwie 19 przedsięwzięć, przy 34 wnioskach, które spełniały wymogi formalne. Dlatego zarząd zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 500 tys. złotych na prace konserwatorskie w obiektach zabytkowych na terenie województwa świętokrzyskiego. Ci wnioskodawcy, którzy w tym naborze nie otrzymali dotacji, automatycznie przejdą do drugiego konkursu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.