Kielce: „Poznańskie Słowiki” z koncertem na Festiwalu „Anima Mundi”
01 maja 2010 | 19:33 | kdob Ⓒ Ⓟ
Światowej sławy Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” wystąpił dziś z Koncertem Wielkanocnym w kościele pw. Chrystusa Króla w Kielcach w ramach XXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Sakralnej „Anima Mundi”.
Koncertu wysłuchały tłumy kielczan. „Poznańskie Słowiki” poprowadził dyrygent Maciej Wieloch. Na organach grał Maciej Bolewski. Niestety z powodu choroby nie mógł być obecny na koncercie prof. Stefan Stuligrosz.
Wśród czternastu utworów wykonanych przez „Poznańskie Słowiki” znalazły się kompozycje: „Pana Boga wspaniałość i moc”, „Alleluja” – Georga Friedricha Haendla, Wacława z Szamotuł – „Ego sum pastor bonus”, Wolfganga Amadeusza Mozarta – Kanon: „Ave Maria” , „Regina coeli laetare”. Chór zaśpiewał także utwory Stefana Stuligrosza „Surrexit Dominus verte”, „Cantate Domino”, „Alleluja. O dniu radosny”, „Quia vidisti me, Thoma”, „Modlitwa eucharystyczna Jana Pawła II” i Henryka Mikołaja Góreckiego – „Totus tubus”.
Publiczność kielecka nagrodziła występ „Poznańskich Słowików” długimi owacjami na stojąco.
„Poznańskie Słowiki” to światowej sławy chór, który od 1951 r. związany jest z Filharmonią Poznańską. Dyrektorem chóru i kierownikiem od 1939 r. jest prof. Stefan Stuligrosz. Chórzyści koncertowali w swojej karierze niemal we wszystkich krajach europejskich, a także poza Europą m.in. w: Kanadzie, USA, Japonii i Korei.
Festiwal „Anima Mundi” odbywa się w Kielcach od 20 lat. Pomysłodawcą festiwalu był prof. Jerzy Rosiński, dyrygent chóru katedralnego. Festiwal co roku gromadzi na koncertach tysiące osób. Dzisiejszy koncert był jednym z finałowych akcentów festiwalu. Tegoroczny festiwal trwa od 9 kwietnia do 2 maja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.