Kielce: prawosławni świętują Wielkanoc w cerkwi św. Mikołaja
24 kwietnia 2022 | 20:15 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Rekordowa liczba osób nie zmieściła się podczas prawosławnej Wielkanocy w cerkwi św. Mikołaja w Kielcach, gdzie zazwyczaj spotykało się 20 wiernych. Zebranych ponad sto osób to skutek napływu wojennych uchodźców z Ukrainy.
W cerkwi św. Mikołaja przy ul. Bodzentyńskiej w Wielką Sobotę zostały poświęcone pokarmy, tuż po liturgii Bazylego Wielkiego oraz o godz. 16.00. O godz. 23.30 rozpoczęła się uroczysta liturgia paschalna, która zakończyła się ok. 3 nad ranem. Odczytywana homilia paschalna św. Jana Złotoustego, a przed czytaniem listów apostolskich śpiewa się pieśń chrzcielną „Wszyscy, którzy w Chrystusie zostaliście ochrzczeni, przyoblekliście się w Chrystusa”.
Centralne miejsce w cerkwi zajął wizerunek Chrystusa Zmartwychwstałego. Bardzo ważnym elementem celebry jest śpiew, bez użycia instrumentów.
Chór w parafii prawosławnej w Kielcach prowadzi od ponad 30 lat Jacek Dziubel, katolik i działacz ekumeniczny, obdarzony pięknym głosem. – Warstwa śpiewana jest przejmująca, bogata, nacechowana religijnie, adekwatnie do święta. Warto przyjść, posłuchać i włączyć się – zachęca.
Jak tłumaczy proboszcz parafii prawosławnej ks. Władysław Tyszuk, Kościół prawosławny świętuje Wielkanoc przez cały tydzień i jest to najważniejsze i najradośniejsze ze świąt.
Cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja w Kielcach znajduje się przy ul. Bodzentyńskiej 46. Należy do dekanatu Kraków diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Parafia prawosławna liczy obecnie niewielu wiernych.
Obecna cerkiew to jednokondygnacyjny budynek zwieńczony sygnaturką w stylu neobizantyjskim. Wewnątrz znajduje się współczesny ikonostas oraz kopia XV-wiecznej ikony św. Mikołaja.
Historia prawosławia w Kielcach jest jednak dłuższa. Pierwsza nieistniejąca cerkiew była wyświęcona już w 1870 r. Druga z 1914 r. istnieje do dziś, ale od 1926 r. funkcjonuje jako rzymskokatolicki kościół garnizonowy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.