Bogaty w wydarzenia program obchodów Święta Niepodległości w Kielcach
06 listopada 2024 | 13:23 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Na kilka dni rozłożone są obchody Święta Niepodległości w Kielcach, z centralnymi wydarzeniami 11 listopada, w tym z Mszą św. za ojczyznę w bazylice katedralnej w Kielcach po przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego.
Józef Bryk, wojewoda świętokrzyski, przedstawił program obchodów podczas dzisiejszej konferencji prasowej, a 11 listopada nazwał „jednym z najważniejszych świąt naszego kraju”. – Przygotowaliśmy imprezy towarzyszące, jak np. bieg niepodległościowy, koncert i przede wszystkim oficjalne uroczystości w dniu 11 listopada – powiedział.
Obchody rozpoczną się w tym dniu o godz. 10.30 od złożenia wieńca przez wojewodę świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości. O godz. 11 rozpocznie się Msza św. w intencji ojczyzny w bazylice katedralnej, a po Eucharystii o godz. 12 nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu państwowego na placu przed Muzeum Narodowym w Kielcach. Defilada zebranych, prowadzonych przez poczty sztandarowe i różne formacje wyruszy o godz. 12. 15 w kierunku Placu Wolności pod pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Małą, Sienkiewicza, Hipoteczną).
Z okazji Święta Niepodległości Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach będzie otwarty od 9 do 17, udostępniając kielczanom bezpłatnie wszystkie wystawy.
Obchodom Święta Niepodległości będą towarzyszyć wydarzenia kulturalne i sportowe. Od 4 do 20 listopada odbędzie się cykl zajęć i spotkań o tematyce związanej z Narodowym Świętem Niepodległości organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jerzego Pilcha w Kielcach.
W piątek, 8 listopada, na godzinę 13 zaplanowano wernisaż wystawy „Ojcowie Niepodległości” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Z kolei o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach będzie można wysłuchać wykładu prof. Adama Massalskiego i dr Izabeli Bożyk „Kielce i kielczanie w drodze do niepodległości 1914-1918”, połączonego z prezentacją wstawy „Ziemia świętokrzyska: droga do niepodległości 1914-1918”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.