Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: przygotowania do wyjazdu na ŚDM do Panamy

10 maja 2018 | 14:08 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ

Pięćdziesiąt osób z całej diecezji przygotowuje się w Kielcach podczas regularnych spotkań przed wyjazdem na Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Diecezja wspiera zbiórką pieniędzy wyjazd młodzieży, który nastąpi w styczniu 2019 roku.

Osoby przygotowujące się do wyjazdu na ŚDM uczestniczą od marca w comiesięcznych spotkaniach organizacyjno-modlitewnych, które odbywają się w kościele akademickim w Kielcach.

– Dążymy do tego, aby się zintegrowali i zbudowali wspólnotę, omawiamy sprawy logistyczne związane z wyjazdem, przybliżamy im historię Panamy i oczywiście wspólnie modlimy się w tej intencji – wyjaśnia ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł misyjnych Diecezji Kieleckiej.

Najbliższe takie spotkanie odbędzie się 20 maja.

Z kolei pomoc finansowa diecezji to m.in. odpowiedź na apel biskupa Jana Piotrowskiego, który w komunikacie tuż przed Niedzielą Palmową, obchodzoną jako Światowy Dzień Młodzieży, zachęcał wiernych, aby pomogli sfinansować kosztowny wyjazd i odpowiedzieli tym samym na prośbę papieża Franciszka.

„Zachęcam Was do przygotowania się na to nasze spotkanie z radością i entuzjazmem ludzi, którzy chcą wziąć udział w wielkiej przygodzie. ŚDM jest dla odważnych! Nie dla młodych, którzy szukają jedynie wygody i którzy wycofują się przed trudnościami” – napisał biskup w kielecki w komunikacie odczytywanym w kościołach diecezji, cytując Ojca Świętego.

Wjazd ze względu na odległość i różne opłaty jest dość kosztowny, to ok. 8 tys. zł od osoby. Wielu młodych ludzi nie będzie w stanie samodzielnie lub ze wsparciem rodziny pokryć jego kosztów. Dlatego m.in. w Niedzielę Palmową we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej odbywała się zbiórka pieniędzy na ten cel. W niektórych parafiach powstał specjalny fundusz wsparcia.

Jak mówi ks. Zygmunt, do wyjazdu zgłosiły się osoby z kilkunastu parafii diecezji, spora grupa jest np. z parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach. Są to ludzie przed 18., ale i po 30. roku życia. Są aktywni w parafiach, należą do wspólnot i ruchów katolickich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.