Kielce: relikwie rodziny Ulmów wprowadzone do parafii św. Maksymiliana
08 października 2023 | 19:42 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Ks. Edward Sobolak z diecezji przemyskiej dokonał dzisiaj uroczystego wprowadzenia relikwii rodziny Ulmów do kościoła św. Maksymiliana w Kielcach. To dziewiąte z kolei relikwie sprowadzone dla parafii z inicjatywy proboszcza ks. Grzegorza Pałysa.
Ks. Edward Sobolak, ekonom diecezji przemyskiej, w której znajduje się Markowa, czyli rodzinna wieś błogosławionych Ulmów, na wszystkich Mszach św. głosił homilie. Mówił w nich m.in. o Ulmach jako wzorcowej rodzinie na dzisiejsze czasy, kochającej się, ale otwartej na innych, świadomej ryzyka, a mimo to niosącej pomoc żydowskim sąsiadom.
Przypomniał, że rodzina Ulmów została beatyfikowana 10 września 2023 roku. Podstawą procesu było przechowywanie przez nich Żydów w trakcie II wojny światowej i śmierć męczeńska wszystkich członków rodziny, za okazaną pomoc. Jak podkreślają liczne świadectwa, fundamentem tych czynów była silna wiara.
Ks. prałat Grzegorz Pałys w rozmowie z KAI zauważa, że Ulmowie to wzorcowy przykład na dzisiejsze czasy kryzysu rodziny. Mówi, że do tak szybkiego pozyskania relikwii zainspirowała go uroczystość beatyfikacji i udział jego parafian w tym wydarzeniu.
– Rodzina przeżywa dzisiaj kryzys, jej funkcja i pozycja społeczna jest kwestionowana. Uznałem, że bardzo jest potrzebna modlitwa w tej intencji, a obecność takich pośredników pomoże wielu rodzinom, będzie zachętą do proszenia o Boże błogosławieństwo dla naszych rodzin, źródłem refleksji o wartości rodziny – mówi KAI proboszcz ks. Grzegorz Pałys. Dodaje, że czytelny jest dla niego związek między bł. Ulmami i św. Maksymilianem Kolbem, patronem parafii, ponieważ wszyscy oni oddali życie za bliźnich.
Parafia posiada już także innych orędowników, którzy w swych relikwiach są pośrednikami w drodze do Boga. – Mamy następujące relikwie: patrona św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny, bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz św. Andrzeja Boboli – wylicza ks. Pałys.
Tworzenie parafii św. Maksymiliana na obrzeżach Kielc trwało od 1982 r., gdy mianowano ks. Józefa Zbroszczyka odrębnym duszpasterzem z zaleceniem tworzenia ośrodka duszpasterskiego, a w przyszłości budowy kościoła. Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II podczas kanonizacji św. Maksymiliana Kolbego w 1982 r. w Rzymie. Od 1983 r. istniała prowizoryczna kaplica. Parafia została oficjalnie erygowana przez bp. Stanisława Szymeckiego 2 XII 1983 r. Wydzielono ją z parafii św. Wojciecha i parafii katedralnej. Po karkołomnych staraniach i utrudnieniach ówczesnych władz, budowę kościoła rozpoczęto w 1987 r. Pierwsza Msza św. w jego murach odbyła się w 1999 r., a konsekracji kościoła dokonał bp Kazimierz Ryczan w 2008 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.