Kielce: renowacja Grobu Ofiar Pogromu Żydowskiego
22 kwietnia 2010 | 15:20 | dziar Ⓒ Ⓟ
Rozpoczynają się prace przy renowacji i nowej aranżacji Grobu Ofiar Pogromu Żydowskiego na cmentarzu żydowskim w Kielcach na osiedlu Pakosz. – Zostanie zmieniona płyta i otoczenie grobu, pojawią się nazwiska ofiar – zapowiada Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, odpowiedzialnego za tę inicjatywę.
Obecnie grób na Pakoszu po latach bez renowacji jest bardzo zniszczony. Widnieje na nim napis: "Tu spoczywają prochy 42 ofiar zajść kieleckich z dnia 4 lipca 1946 r. Cześć ich pamięci!". Brakuje jednak nazwisk.
„Umieszczenie nazwisk jest absolutnie konieczne, dotąd ich nie było. Poza bezpośrednimi ofiarami pogromu z Kielc znajdą się też nazwiska tych, którzy zmarli wskutek choćby odniesionych ran, np. w szpitalu wojskowym w Łodzi” – wyjaśnia Białek. Dodaje, że ustalenia są bardzo trudne wskutek m.in. różnej pisowni nazwisk. Lista nazwisk, które znajdą się na płycie, nie jest jeszcze gotowa.
Stara płyta nagrobna zostanie wzmocniona i pokryta nową, z kieleckiego piaskowca, na którym zostanie umieszczona pęknięta gwiazda Dawida z czarnego granitu. Na płycie oprócz nazwisk będzie także opis zdarzenia – pogromu Żydów z 4 lipca 1946 r. Symbolikę uzupełni 450-gramowy kamień z Jerozolimy – dar Stowarzyszenia Ziomkostwa Żydów Kieleckich. Kamień jest już w Kielcach. Autorem projektu płyty jest rzeźbiarz Marek Cecuła.
Pomnik zostanie także odwrócony ze wschodu na zachód, tak aby był widoczny z ulicy. Wyraził na to zgodę naczelny rabin RP. Zostaną usunięte krzewy i dzikie zarośla, a w uporządkowaniu otoczenia pomogą więźniowie z Aresztu Śledczego na kieleckich Piaskach.
Jak zapowiada Bogdan Białek, prace renowacyjne pomnika zakończą się przed obchodami pogromu kieleckiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.