Kielce: „Rok zero. Świat w oczach Chrystusa” – nowa wystawa została otwarta w Muzeum Diecezjalnym
23 maja 2023 | 21:30 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Pokazanie świata w roku narodzin Chrystusa takim, jakim był na różnych kontynentach i w różnych kulturach to główny cel najnowszej wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach pt. „Rok Zero. Świat w czasach Chrystusa”, którą dzisiaj otworzył biskup kielecki Jan Piotrowski.
– Wszystko zaczęło się od Jezusa Chrystusa, który daje nową perspektywę czasu i nadziei – powiedział bp Piotrowski nawiązując do idei wystawy, a jej miejsce – Muzeum Diecezjalne w Kielcach, nazwał „perełką w środku miasta”, która ma „swoją wartość”. – W ciągu minionej historii zrodziło się tak wiele wspaniałych rzeczy, ocalałych z wojen, pożogi, najazdów i jest to nasze kulturowe bogactwo, zgromadzone na polskiej ziemi – podkreślał. Zacytował także zdanie prof. Leszka Kołakowskiego, który przepowiadał, że odchodzenie od tego, co stworzyło chrześcijaństwo, jest zapowiedzią ludzkiej klęski.
Wystawa została podzielona na trzy części. W pierwszej zgrupowano eksponaty pochodzące z Chrystusowego „roku zero”, w drugiej – barokowe, a w trzeciej współczesne prace profesora Marka Saka.
Organizatorzy wystawy określają ją jako „wyjątkową podróż w czasie i przestrzeni oraz opowieść o cywilizacjach istniejących na Ziemi, gdy w malutkim Betlejem narodził się Jezus”. Narracja ekspozycji koncentruje się wokół umieszczonego centralnie, unikatowego dzieła malarskiego Jacoba Jordaensa „Pokłon Trzech Mędrów”, użyczonego przez parafię w Skalbmierzu.
Jak mówił w rozmowie z KAI ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, można podziwiać m.in. eksponaty ze starożytnych Chin, Rzymu, czy związane z kulturą Majów, są też cenne znaleziska z naszych okolic. – Przekazaliśmy na wystawę nasze archeologiczne zasoby, np. biżuterię i monety z okresu rzymskiego. Wszystkie pochodzą z Ponidzia – informuje KAI dr Justyna Dziadek – dyr. Muzeum Archeologicznego w Pińczowie.
Wystawę przygotowano we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Galerią „Prima Porta Antiquities” w Warszawie, Muzeum Regionalnym w Pińczowie, Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze, Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach, Parafią św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu oraz prof. Markiem Sakiem z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Organizatorzy liczą, że zachęci ona turystów przybywających do Kielc do wizyty w Muzeum Diecezjalnym, tym bardziej, że 24 maja zaplanowano doroczne uliczne wydarzenie miejskie pn. „budzenie Sienkiewki”.
Wystawa będzie dostępna do 22 października.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.