Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: rozpoczęły się rekolekcje Chanukowo – Adwentowe

04.12.2017 , apis, Kielce, 04-12-2017 Ⓒ ℗

II rekolekcje Chanukowo – Adwentowe, które prowadzą wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów – rabin Stanisław Wojciechowicz i ks. Grzegorz Michalczyk rozpoczęły się 4 grudnia w Kielcach. W inauguracyjnej wspólnej konferencji rabina i księdza, która odbyła się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, wzięli udział licznie przybyli kielczanie.

Rabin Stanisław Wojciechowicz i ks. Grzegorz Michalczyk swoimi refleksjami wprowadzili uczestników rekolekcji w symbolikę Chanuki i święta Bożego Narodzenia.

Rekolekcjoniści zgodnie podkreślili, że żydowskie święto Chanuki i chrześcijańskie Boże Narodzenie mają wiele więcej wspólnego ze sobą, niż to się na ogół uważa.

Święto Chanuki jest obchodzone przez Żydów przez osiem dni – na pamiątkę cudu, który wydarzył się podczas powstania narodowego opisanego w Księgach Machabejskich.

Na wspomnienie ognia, który płonął przez osiem dni w lampie pozbawionej oliwy, w żydowskich domach w kolejne dni zapala się o jedną świecę więcej na ośmioramiennym świeczniku. W tym roku Chanuka rozpocznie się 13 grudnia i potrwa do 19 grudnia

Organizator rekolekcji, Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zapraszając kielczan do uczestnictwa w niezwykłych, dwudniowych rekolekcjach, podkreślał, że takie wydarzenie to dobra okazja, by doświadczyć tego, że o wiele więcej łączy Żydów i chrześcijan, niż dzieli. – Dlatego skoncentrujemy się podczas tych rekolekcji na naszym stosunku do bliźniego – zachęcał prezes Bogdan Białek.

We wtorek o godz. 19.30, rekolekcjoniści będą przewodniczyć nabożeństwu biblijnemu w kościele akademickim pw. Św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54. Wygłoszą również wspólne słowo do uczestników.

Rabin Stanisław Wojciechowicz reprezentuje warszawską synagogę postępową Ec Chaim. Ks. Grzegorz Michalczyk jest krajowym duszpasterzem środowisk twórczych i rektorem kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie.

Organizatorami II rekolekcji Chanukowo – Adwentowych są: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego oraz Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 w Kielcach.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.