Rozpoczęły się targi SacroExpo
13 czerwca 2017 | 12:00 | Kielce / dziar / mz Ⓒ Ⓟ
Abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, w asyście biskupów kieleckich: bp. Jana Piotrowskiego i bp. Mariana Florczyka, oficjalnie zainaugurował w poniedziałek XVIII edycję Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo – największego tego typu wydarzenia w Europie Środkowej i Wschodniej, które potrwa od 12 do 14 czerwca.
Gospodarzem otwarcia był Andrzej Mochoń – prezes Targów Kielce. Podkreślił on odmienność tej wystawy od innych ekspozycji. - Spotyka się tutaj Kościół: biskupi, zakonnicy, księża z parafii, z drugiej strony przyjeżdżają wszyscy ci, którzy specjalizują się w różnych usługach dla Kościoła - powiedział.
Prezes Targów Kielce zwrócił także uwagę na znaczenie wydarzenia w skali kraju, na ryzykowane, ale udane połączenie sztuki i biznesu, na dodatkowe atrakcje o charakterze naukowym, warsztatowym.
„Jestem pod wrażeniem rozmiaru i rozmachu SacroExpo, goszczę tutaj po raz pierwszy i jestem przekonany, że nie ma tego typu koegzystencji sacrum i biznesu podczas żadnego wydarzenia targowego w Polsce” – mówi w rozmowie z KAI abp Marek Jędraszewski. – „Bardzo umiejętnie pokazano, jak estetyka chrześcijańska wciąż inspiruje, jak można korzystać z talentu twórców, jak sztuka chrześcijańska może uwznioślić człowieka” – dodał duchowny.
„Wartości piękna powiązane z Ewangelią są dla nas ważne i kulturotwórcze. Stąd bierze się wielka radość, że możemy być uczestnikami otwarcia kolejnych wystaw i stąd też moja głęboka wdzięczność, że mam zaszczyt być tu dziś zaproszonym i obdarzonym honorem otwarcia tych targów” – mówił z kolei biskup kielecki Jan Piotrowski.
Przez trzy dni na targach są szeroko prezentowane różne branże związane z życiem Kościoła – duchowością, nauką, kulturą oraz z codziennym funkcjonowaniem kościołów i miejsc kultu.
Wystawcy oferują m.in. oferty z dziedziny budownictwa sakralnego w zakresie: projektowania obiektów, budowy nowych obiektów, remontów, napraw, izolacji, ocieplania, konserwacji oraz nowinek w zakresie instalacji w obiektach sakralnych, w tym m.in. grzewczych, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, alarmowych, przeciwpożarowych.
Sporo informacji i ofert obejmuje architekturę krajobrazu wokół świątyń, zakładanie nekropolii, prowadzenie kancelarii, archiwów i bibliotek, czy ciekawostki z zakresu ewangelizacji multimedialnej – jak przygotować koncert czy „ograć medialnie” planowane wydarzenie.
Czytaj także: Stolica Apostolska ma swój pawilon na Expo 2017
Szeroka oferta, jak co roku, dotyczy wyposażenia obiektów sakralnych, w tym projektowania wnętrz, oświetlenia, nagłośnienia, sprzętów i szat liturgicznych.
Tradycyjnie od lat najważniejszym wydarzeniem w trakcie targów Sacroexpo będzie wręczenie medali Papieskiej Rady Kultury Per Artem ad Deum.
Jedną z atrakcji imprezy targowej jest wystawa prof. Leszka Mądzika ukazująca wybór fotografii sakralnej. Prace powstały podczas podróży artysty z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Białorusi, Ukrainy oraz w Polsce.
„Zawsze fascynowała mnie sztuka milczenia. Fotografia także obywa się bez słów, koncentruje się na ważnych okruchach rzeczywistości” – mówił podczas otwarcia wystawy Leszek Mądzik, znany reżyser teatralny, scenograf, fotograf, autor plakatów i grafiki książkowej.
Z kolei wystawa Claudi Henzler poświęcona jest człowieczeństwu i człowiekowi. Przy pomocy ekspresyjnych, biało-czarnych fotografii z Izraela, Palestyny, Haiti czy Srebrenicy, niemiecka artystka pokazuje różne aspekty człowieczeństwa: jego piękno, różnorodność i wyjątkowość.
Na wystawie zaprezentowane zostały zdjęcia z obszarów katastrof lub miejsc, gdzie toczy się wojna. Przesłaniem wystawy jest zaproszenie do solidarności z innymi, szczególnie dotkniętymi przez los, ludźmi.
„Staram się używać fotografii jako siły rozszerzającej horyzonty, otwierającej dialog i łączącej ludzi, niezależnie od ich koloru skóry, wyznania czy pochodzenia” – mówiła artystka.
Claudia Henzler jest uznaną artystką-fotografikiem, laureatką nagrody pokojowej Św. Leopolda. Poprzez fotografię, wystawy i warsztaty daje impuls do otwartej komunikacji, poszerzania horyzontów i pogłębiania wzajemnego uznania wartości i zrozumienia.
Kolejna otwarta podczas inauguracji SacroExpo wystawa pt. „Matka Teresa – Święta ze Skopje świętą świata” (oryginalny tytuł „Madre Teresa Santa di Skopje, Santa del mondo”) została przygotowana z okazji kanonizacji Matki Teresy, która odbyła się 4 września 2016 roku na Placu św. Piotra w Watykanie.
W tym samym dniu w polskim kościele św. Stanisława w Rzymie po raz pierwszy została zaprezentowana ekspozycja przedstawiająca drogę życiową Gonxhy Agnes Bojaxhiu – późniejszej Matki Teresy z Kalkuty. Wystawa składa się z 24 plansz zawierających teksty, cytaty oraz unikalne fotografie z archiwum Domu Pamięci Matki Teresy w Skopje (fotografie z dzieciństwa i młodości spędzonych w Skopje, nowicjatu w Darjeeling, pracy misjonarskiej na ulicach Kalkuty, fotografie z ceremonii wręczania nagród, uroczystości pogrzebowych, beatyfikacji i kanonizacji).
Polska wersja wystawy wzbogacona została fotografiami Grzegorza Gałązki wykonanymi w czasie wizyt Matki Teresy w Polsce oraz kopiami dokumentów z archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w 1993 r. nadał jej tytuł doktora honoris causa.
Wystawy można oglądać w kolejnych dniach trwania SacroExpo, czyli do środy 14 czerwca.
W tym roku do Targów Kielce przyjechało 270 wystawców z 13 krajów, głównie europejskich, ale również ze Stanów Zjednoczonych. Targi SacroExpo od lat przyciągają do Kielc blisko 5000 zwiedzających, którzy mają możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.