Kielce: rusza Festiwal Muzyki Dawnej
24 sierpnia 2021 | 14:02 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
15 koncertów z udziałem najwybitniejszych artystów grających muzykę dawną, wzbogaconych o warsztaty dla młodych artystów z całej Europy, złoży się na II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc, które w bazylice kieleckiej rozpoczną się w niedzielę 29 sierpnia.
Wystąpią wówczas: Robert Bachara na skrzypcach, Klaudia Łoboda na klawesynie oraz Schola Cantorum Kielcensis. Koncert rozpocznie się o godz. 19. Schola Cantorum Kielcensis, pod dyrekcją s. Hannny Szmigielskiej – inicjator muzycznego wydarzenia, stworzy akompaniament w formie chorału gregoriańskiego, uzupełnionego utworami na klawesyn.
Zaplanowane koncerty mają promować piękno architektury sakralnej, stąd kolejne wrześniowe wydarzenia muzyczne odbędą się w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, w kościołach na Karczówce, w Tarczku, na Świętym Krzyżu, w Wiślicy, Wąchocku czy Jędrzejowie oraz – w kieleckiej katedrze.
Ciekawie zapowiada się widowisko muzyczne w piątek, 10 września, w kieleckiej katedrze. Tam o godz. 19.00 zaplanowano koncert i występ prestiżowego baletu barokowego z Pragi – The Hartig Ensemble. Zespół tańczy w strojach renesansowych i specjalizuje się w dawnych tańcach, pochodzących z okresu od XIII do XIX wieku. Zostanie także wystawiona opera barokowa Monteverdiego.
Ten sam koncert, w formie zredukowanej, będzie pokazany następnego dnia, 11 września, w tężni w Busku-Zdroju.
Także 11 września, ale o godz. 18.00, w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbędzie koncert wokalno-klawesynowy. Zagra klawesynistka francuska, Aline Zylberajch-Gester, z towarzyszeniem polskiego kontratenora, Piotra Olecha.
W niedzielę 12 września przed kielecką publicznością, w bazylice katedralnej, wystąpi Schola Vox Clamantis z Estonii, specjalizująca się w śpiewie gregoriańskim, w polifonii średniowiecznej, odtwarzająca najstarsze, wielogłosowe utwory.
Z kolei od 13 do 16 września będzie trwała warsztatowa Academia Kielcensis. Zgromadzi ona młodych muzyków z całej Europy, połączonych w pracy nad jednym konkretnym dziełem, pod kierunkiem francuskiego dyrygenta Martina Gestera. Będzie on pracował z młodzieżą, która przyjeżdża z całej Europy Środkowej. Ponadto mistrzami młodych artystów będą muzycy jednej z najlepszych orkiestr kameralnych w Europie – Arte dei Suonatori Orkiestra.
W czasie trwania akademii, młodzi artyści będą występować w świątyniach w regionie, zaś zwieńczeniem warsztatów będzie koncert finałowy, który 19. września o godzinie 17.00 odbędzie się w bazylice katedralnej w Kielcach.
Ostatni z cyklu odbędzie koncertów odbędzie się 19 września. Natomiast 21 października na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, w ramach festiwalu, odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Wincentemu z Kielc.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.