Kielce: rusza już czwarty rocznik Szkoły Pisania Ikon
03 października 2018 | 19:27 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Rozpoczęły się zajęcia warsztatowe a w sobotę odbędzie pierwszy wykład teoretyczny – młoda Szkoła Pisania Ikon, działająca przy Stowarzyszeniu Wesoła 54 w Kielcach, w nowy rok akademicki wkroczyła z 24 osobami na pierwszym roku. W sumie z zajęć proponowanych przez szkołę korzysta ok. 60 osób. Ta popularność zaskoczyła samych pomysłodawców, którzy w 2015 r. zaczynali od kilku osób.
Jak przekonuje artysta plastyk Alicja Tuz – koordynatorka Szkoły Pisania Ikon, uczestnicy i adepci szkoły to osoby w różnym wieku i różnych zawodów, stanowiące przekrój całego społeczeństwa, ale wszyscy oni to ludzie poszukujący wyciszenia i pogłębionej relacji z Bogiem, w czym pomaga pisanie ikon.
– Pierwsze zajęcia dla pierwszego rocznika już za nimi – poznawali tajniki rysunku, proporcji ciała ludzkiego, oswajają pracę z ołówkiem. Natomiast pierwszy wykład dotyczący genezy Pisma Świętego wygłosi 6 października biblista, ks. dr hab. Tomasz Siemieniec – informuje Alicja Tuz.
Szkoła i pracownie mieszczą się w Centrum Duszpasterskim Wesoła 54, przy kościele akademickim św. Jana Pawła II. Zajęcia odbywają się od października do czerwca. Dwa razy w miesiącu uczestnicy spotkają się na warsztatach, a w co drugą sobotę wysłuchają wykładów wprowadzających w teologię ikony.
Raz w miesiącu studenci SPI uczestniczą we wspólnej modlitwie podczas Mszy św., dwa razy do roku są dla nich dni skupienia. Nauka pisania ikon trwa trzy lata. Przedmioty biblijne i teologiczne wykładają księża z Wyższego Seminarium Duchownego – te wykłady są otwarte, każdy może z nich skorzystać.
Z kolei zajęcia warsztatowe z zakresu pisania ikon prowadzą nauczyciele – instruktorzy: Alicja Tuz, Anetta Pędzisz, Zofia Grzesik, historię sztuki wykłada prof. Piotr Rosiński. Ze szkołą współpracują zaprzyjaźnieni uznani pisarze ikon Nad całością czuwa ks. Rafał Dudała, diecezjalny duszpasterz akademicki i prezes Zarządu Stowarzyszenia Wesoła 54.
Jak co roku z okazji inauguracji nowego rocznika słuchacze szkoły i ich rodziny modlili się o pomyślność przedsięwzięcia podczas Mszy św. w kościele akademickim, która była sprawowana 2 października. W homilii cysters o. Jan Strumiłowski nawiązywał do duchowości ikony. – Ikona uczy patrzenia, a ono dotyczy oczyszczenia serca – to jest największa praca ikonopisa, który pisze rzeczywistość ubóstwioną. To Bóg nas formuje, to On pisze od nowa nasze serca i oblicza – mówił.
Ikony powstałe w SPI można obejrzeć podczas wystaw w kościołach, podczas dorocznych edycji targów SacroExpo, u wieku prywatnych kolekcjonerów. Wiosną 2019 r. twórcy ikon przygotują wystawę w Pałacyku Zielińskiego w Kielcach.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.