Kielce: ruszyła akcja ratowania kościołów drewnianych i średniowiecznych
28 czerwca 2010 | 19:16 | dziar Ⓒ Ⓟ
Umowę wstępną na dofinansowanie projektu pod nazwą „Skarbiec Świętokrzyski. Szlak architektury drewnianej i średniowiecznej” podpisał w poniedziałek 28 czerwca w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach ks. Paweł Tkaczyk, prezes stowarzyszenia Ars Sacra. Projekt ma na celu renowację 32 obiektów sakralnych diecezji kieleckiej.
Akcja ratowania zabytkowych kościołów będzie realizowana ramach projektu „Promocja gospodarcza i turystyczna regionu” Regionalnego Programu Operacyjnego. Dotacja wynosi łącznie ok. 12 mln zł.
„Projekt dotyczy prawdziwych pereł naszego regionu, do prac konserwatorskich przystąpimy jak najszybciej, w większości przypadków w te wakacje” – zapewnia ks. Paweł Tkaczyk, diecezjalny konserwator zabytków i prezes Stowarzyszenia na rzecz ochrony i promocji sztuki sakralnej „Ars sacra”.
Gościem spotkania w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim był bp Kazimierz Ryczan. Podczas uroczystości ks. Tkaczyk przedstawił prezentację multimedialną ilustrującą projekt.
Wśród dofinansowanych kościołów znalazły się m.in. Bejsce z XIV-wiecznym kościołem, w którym znajduje się unikatowa późnorenesansowa kaplica Firlejów i fragmenty polichromii gotyckiej, a także bazylika mniejsza w Wiślicy z XIV w. z wczesnogotycką rzeźbą Madonny, zwanej Łokietkową. Będzie także remontowany kościół w Mnichowie – modrzewiowy, dwukondygnacyjny z XVIII w., czy w Moskorzewie z ok. 1380 r.
Program odnowy w ramach projektu posiada m.in. kościół w Krzcięcicach z XVI w. „Zakres prac budowlanych jest niemały, parafia musi zgromadzić 20 proc. przewidywanych kosztów, 80 proc. to dotacje przekazane przez urząd marszałkowski w ramach projektu” – wyjaśnia KAI ks. Edmund Nocoń, proboszcz parafii w Krzcięcicach.
Renowacja przewiduje m.in. odnowę kamiennego cokołu kościoła, nakryć przypór i ich oblachowania oraz wymianę spękanych tynków wewnątrz kaplic, kruchty i zakrystii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.