Drukuj Powrót do artykułu

Kielce: ruszyła kampania hospicyjna Pola Nadziei

10.10.2017 , Kielce / dziar / mz, wer Ⓒ ℗

Sample Fot. Katherine McCormack / unplash.com

Mszą św. w hospicjum Matki Teresy z Kalkuty rozpoczęła się tegoroczna kampania hospicyjna Pola Nadziei, której celem jest szerzenie idei hospicyjnej, uwrażliwianie społeczeństwa na potrzeby osób terminalnie chorych oraz zbieranie środków na funkcjonowanie hospicjów.

Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej, który przypomniał cele kampanii hospicyjnej i wkład wolontariuszy i całej rzeszy dobrych ludzi w to dzieło.

Wydarzenie z udziałem m.in. wolontariuszy i uczniów zostało połączone z sadzeniem cebulek żonkili – symbolu nadziei, które zakwitną wiosną. Sadzili je m.in. senator Krzysztof Słoń i szefowie i pracownicy hospicjum. Gdy kwiaty zakwitną wiosną, będą rozdawane podczas kwest. Oprócz tego kilka tysięcy cebulek kwiatów posadzonych zostanie przy szkołach w regionie i na pasie zieleni przy ulicy Warszawskiej w Kielcach.

Caritas kielecka planuje także szereg inicjatyw promujących idee hospicyjne i służących wsparciu funkcjonowania Hospicjum Matki Teresy z Kalkuty. Podczas kampanii „Pola Nadziei” w szkołach będą prowadzane konkursy plastyczne i literackie o tematyce hospicyjnej, organizowane będą również spotkania edukacyjne dla młodzieży oraz kiermasze i koncerty.

Zużyciu ulega sprzęt specjalistyczny, czy nawet pościele, potrzebne są leki i środki czystości. Fundusze z NFZ nie pokrywają wszystkich potrzeb, dlatego zbiórki prowadzone przez wolontariuszy są bardzo potrzebne.

Obecnie pod opieką hospicjum w Kielcach znajduje się 28 pacjentów. Ponadto w części opiekuńczo-leczniczej przebywa 16 podopiecznych. Personel medyczny wspiera kilkudziesięciu wolontariuszy. Jak informuje Angelika Steciak, koordynator wolontariatu hospicyjnego, wolontariusze są przygotowywani pod kątem specjalistycznych szkoleń z lekarzem i pielęgniarką. Udzielają się oni bezpośrednio przy pacjentach oraz przy wielu akcjach.

Program „Pola nadziei” powstał w Wielkiej Brytanii. Jest realizowany w Polsce od 2005 roku.

Wersja do druku

Przeczytaj także

11 października 2017 09:56

Wystawa o kard. Adamie Kozłowieckim w Rzymie

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.