Kielce: ruszyła kampania promująca przeszczepy
18 lutego 2009 | 15:17 | dziar / maz Ⓒ Ⓟ
„Przeszczep to też życie” – kampanię pod takim hasłem wznowili Bożentyna Pałka Koruba, wojewoda świętokrzyski i stowarzyszenie „Sztuczna nerka”.
Przygotowano nowe druki tzw. oświadczeń woli. Osoby, które je wypełnią, wyrażają zgodę na pobranie narządów po swojej śmierci, co znacznie ułatwia lekarzom rozpoczęcie procedur, niezbędnych przy przeszczepach. Druki będą dostępne również w parafiach.
Pod patronatem wojewody wkrótce będą organizowane spotkania z młodzieżą szkolną i studencką. Włączą się w nie również księża, wyjaśniający stanowisko Kościoła wobec transplantacji.
Głównym organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek „Sztuczna nerka”, które na kielecczyźnie od 2004 roku promuje ideę transplantacji. – „Chcemy docierać do młodzieży, która w swoich środowiskach rówieśniczych i rodzinnych jest dobrym przekaźnikiem informacji o potrzebie przeszczepu organów” – mówi KAI Jerzy Pyrek, prezes stowarzyszenia.
Młodzież województwa w ostatnich miesiącach uczestniczyła w specjalnych konferencjach, obejrzała w szkołach kilka filmów dokumentalnych, których bohaterami byli ich rówieśnicy, czekający na przeszczep, uczestniczyła w konkursach, np. na spot filmowy promujący transplantację.
Kościół zaleca traktowanie transplantacji w kategorii wielkiego daru, który można złożyć drugiej osobie. Jan Paweł II wypowiedział się na ten temat m.in. podczas VIIII Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Transplantacyjnego, 29 sierpnia 2000. Ofiarowanie organów nazwał „służbą ludzkiemu życiu”, zalecił zarazem rozważne traktowanie zagadnienia w świetle „antropologicznej i etycznej refleksji”.
W 2008 r. było tylko pięć pobrań narządów w całym województwie świętokrzyskim. W całym kraju w minionym roku pobrano ok. 60 narządów. To wciąż za mało w stosunku do potrzeb.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.