Kielce: schroniska i ogrzewalnie pomagają bezdomnym
13 listopada 2016 | 12:16 | dziar Ⓒ Ⓟ
Szacuje się, że w Kielcach przebywa około 500 osób bezdomnych, a w całym województwie jest ich około 800. Od wielu lat pomoc dla nich organizuje Caritas Diecezji Kieleckiej i współpracujące z nią instytucje.
Kieleckie Koło Towarzystwa św. Brata Alberta prowadzi Schronisko, Noclegownię i Ogrzewalnię przy ul. Żeromskiego 36a, w kompleksie kilku budynków. Gwarantuje się tam schronienie w godzinach nocnych, co stanowi dla wielu bezdomnych podstawowe rozwiązanie w mroźne noce. Bezdomni otrzymują posiłek rano i wieczorem, mogą także skorzystać z łaźni, otrzymać czystą odzież. Ogrzewalnia jest dostosowana dla ponad 20 osób, w awaryjnych sytuacjach może pomieścić więcej.
Wyższy standard zapewnia Noclegownia, dostosowana dla kilkunastu osób. Tam bezdomni mają do dyspozycji łóżko i szafkę. Z kolei Schronisko św. Brata Alberta, o bardzo dobrym standardzie, z kaplicą, jest przeznaczone dla ok. 40 osób. Łącznie ok. 70 osób otrzymuje pomoc w tych trzech skupionych obok siebie ośrodkach. Funkcjonuje także kilka placówek w mniejszych miejscowościach, na terenie diecezji kieleckiej, m.in. w Świniarach, Piasku Wielkim, Kidowie i Morawianach.
Przytulisko im. Jana Pawła II przy ul. Siennej 5, prowadzone przez Fundację Gospodarczą św. Brata Alberta dysponuje 84 miejscami dla mężczyzn. Zapewnia całodobowe schronienie, wyżywienie, niezbędną odzież, środki czystości.
Centrum Interwencji Kryzysowej – Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul Urzędniczej 7b to ok. 30 miejsc dla kobiet i dla dzieci z możliwością okresowego schronienia – z wyżywieniem, dostępem do opieki medycznej, pomocą prawną, psychologiczną itp. Świętokrzyski Oddział Okręgowy PCK prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Kobiet – Ofiar Przemocy przy ul. Olkuskiej 18. W Świetlicy „Przystań” można skorzystać z łaźni, pralni, ogrzewanego pomieszczenia, gorącego napoju, dostępu do TV, komputera, biblioteki.
W Kielcach Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie dysponuje czterema placówkami, które pomagają bezdomnym. Kielecki MOPR wraz z wieloma instytucjami świadczącymi pomoc społeczną na przestrzeni lat zbudował system kompleksowego wsparcia dla nich. Każdy, kto potrzebuje i chce skorzystać z pomocy może zgłosić się do Działu do spraw bezdomności przy ulicy Urzędniczej w Kielcach lub bezpośrednio do jednego z dwóch działających w mieście schronisk: przy ulicy Żeromskiego lub Siennej. W sumie oferują one 130 miejsc.
Jednym z powodów, dla których bezdomni unikają zgłaszania się do schronisk jest to, że wymaga się tam od nich trzeźwości, a ludzie ci bardzo często są uzależnieni od alkoholu. Jak zapewniają szefowie poszczególnych placówek – nie ma możliwości, by ktokolwiek został pozostawiony bez należytej pomocy, nawet, jeżeli miałoby to oznaczać dostawienie dodatkowych łóżek. Osoby nietrzeźwe są kierowane do ogrzewalni lub świetlicy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.