Kielce: spotkanie z rabinem i warsztaty edukacyjne w ramach Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich
19 stycznia 2011 | 09:44 | apis Ⓒ Ⓟ
Spotkanie z rabinem Szalom Ben Stamblerem i warsztaty edukacyjne dla młodzieży „Pamięć i jej Miejsca” Mikołaja Grynberga odbyły się 18 stycznia w ramach Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko-Żydowskich zorganizowanych przez kieleckie Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Szalom Ben Stamblerem – rabinem domu modlitwy Chabad Lubawicz. Licznie przybyłym słuchaczom rabin opowiedział o "Radości Wysokich Świąt Żydowskich", czyli tych świętach, które w kalendarzu żydowskim przypadają jesienią.
Rabin mówił o znaczeniu Tory, która jest nie tylko źródłem mądrości dla wyznawców judaizmu, ale przede wszystkim jest instrukcją Boga dla Narodu Wybranego. Gość podkreślał to kilkakrotnie, że w Torze nie można nic zmieniać. – Mamy obowiązek nie zmieniać Tory – mówił rabin Szalom Ben Stamblerem.
Tej samej argumentacji wyznawca judaizmu użył podczas dyskusji z pastorem Januszem Daszutą z Kościoła Ewangelicko–Metodystycznego, który pytał gościa o to, „dlaczego Żydzi mają problemy z uwierzeniem, że Jezus był Mesjaszem”.
Odpowiadając na pytanie pastora rabin dokonał wyraźnego rozgraniczenia takich pojęć, jak tolerancja religijna i kompromis religijny. – Jestem zwolennikiem tolerancji religijnej, ale nie mogę się zgodzić na jakikolwiek kompromisy, jeśli chodzi o moją wiarę – mówił rabin.
Szalom Ben Stambler jest intelektualistą żydowskim, rabinem domu modlitwy Chabad Lubawicz w Warszawie. Urodził się w Izraelu. Jego ojciec Zalman i brat Meir są również rabinami. Studiował w jesziwach w Izraelu oraz w Montrealu. Był wykładowcą w jesziwie Chabadu w Londynie, a obecnie jesziwy Chabad w Warszawie.
Do 20 stycznia dla uczniów kieleckich szkół średnich prowadzone są przez Mikołaja Grynberga warsztaty edukacyjne p.n. "Miejsca pamięci". Młodzi słuchacze pierwszych warsztatów mieli łzy w oczach.
Mikołaj Grynberg, autor projektu "Auschwitz, co ja tu robię” kiedyś sam o sobie napisał, że „jest szczęśliwym człowiekiem, który znalazł swoje miejsce w świecie”. Wykonuje zawód fotografika, który jest dla niego jednocześnie dialogiem z otaczającym go światem. Jego portrety są dokumentem spotkań z ludźmi. Przez ostatnich kilkanaście lat powstało wiele serii portretowych. Głównymi bohaterami jego fotografii są, wyrażone na różne sposoby i w różnych technikach, emocje.
Projekt „Auschwitz, – co ja tu robię?” osnuty jest wokół cyklu fotografii: portretów osób odwiedzających miejsce pamięci Auschwitz-Birkenau oraz zdjęć obejmujących architekturę byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Dziś o godz. 17.00 w WBP z Mikołajem Grynbergiem, odbędzie także spotkanie autorskie dla szerszej publiczności.
Tego samego dnia studentom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego o poezji Chaima Bialika w języku polskim opowie dr Maciej Tomala z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chaim Nachman Bialik był jednym z największych hebrajskich pisarzy czasów nowożytnych. Uważany jest za ojca hebrajskiej poezji nowożytnej. Oprócz poezji pisał opowiadania i eseje oraz tłumaczył literaturę światową na język hebrajski.
Pochodził z Wołynia, od 1900 mieszkał w Odessie, od 1920 w Berlinie, w 1924 osiedlił się w Palestynie. Wiele miejsca w swojej twórczości poświęcił żydowskiej tradycji w konfrontacji z wymogami współczesnej cywilizacji. Wpłynął na zmodyfikowanie współczesnego języka hebrajskiego.
Dr hab. Maciej Tomala jest adiunktem w Zakładzie Kultury Żydów Katedry Judaistyki UJ, autorem książki pt. „Język biblijny hebrajski”.
Organizatorem imprezy jest kieleckie Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, Instytut Psychologii i Edukacji „Charaktery” oraz Wojewódzka Biblioteka Publicznej im. Witolda Gombrowicza.
Patronat objęli: przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło, naczelny rabin Polski Michael Schudrich i prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.