Kielce: sprawy dzieci w centrum obchodów Dnia Walki z Ubóstwem (zapowiedź)
14 października 2009 | 10:28 | dziar / maz Ⓒ Ⓟ
Problematyka dzieci doświadczonych przez biedę i bezdomność zdominuje obchody XXII Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem 17 października, który w Kielcach jest obchodzony od 1993 roku.
„Dzieci są naszym skarbem” – po takim hasłem będą się odbywały dyskusje, spotkania wolontariuszy ATD, modlitwy i marsze uliczne.
Obchody rozpoczną się już o godz. 11.00 od warsztatów Tapori dla dzieci w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz od dyskusji dorosłych w lokalu ATD na temat: „17 października – co to znaczy dla nas w Kielcach?”.
Większość wydarzeń tego dnia skoncentruje się przy kieleckiej Płycie Praw Człowieka, znajdującej się na początku ul. Sienkiewicza – głównego deptaka miasta. Płyta była odsłonięta 17 października 2007 roku.
Od godziny 11.00 będą się tam odbywały uliczne prezentacje z zakresu działalności MOPR i innych organizacji pozarządowych, pokażą się Kluby Wolnej Strefy, dzieci złożą świadectwa. Także przy Płycie zakończy się miejski marsz dzieci czyli „Parada Naszych Skarbów”, rozpoczęty na Placu Wolności. Następnie uczestnicy spotkania przejdą pod tzw. Krzyż Bezdomnych przy dworcu PKP, gdzie będzie modlitwa ekumeniczna z udziałem przedstawicieli różnych wyznań.
Msza św. w intencji bezdomnych i biednych dzieci, rozpocznie się o godz. 15.30 w Schronisku św. Brata Alberta.
Organizatorami Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem w Kielcach są: Stowarzyszenie Przyjaciół Międzynarodowego Ruchu ATD „Czwarty Świat”, Caritas Diecezji Kieleckiej, MOPR, Urząd Miasta Kielce, Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie”, Kluby Wolna Strefa, Muzeum Zabawy i Zabawek, Towarzystwo Dobroczynności, Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta, Stowarzyszenie „Arka Nadziei”.
Ruch ATD założył w 1957 r. ks. Józef Wrzesiński (1917 – 1988), syn Polaka i Hiszpanki. Podwaliny pod ruch stworzył z 25. rodzin, żyjących w slumsach w Noisy-le-Grand pod Paryżem. Trzon ruchu stanowiły i dotąd stanowią osoby ubogie i bezdomne, a wskutek tego wykluczone i żyjące poza marginesem życia społecznego. Głównym celem ruchu jest zjednoczenie ich wszystkich oraz ludzi dobrej woli w walce z nędzą i przeciwdziałanie wykluczaniu ze społeczeństwa. Ruch działa obecnie w ponad 20 krajach. Zaprasza do swoich szeregów osoby żyjące w ubogich rodzinach, a w orbicie jego zainteresowań jest troska o budowanie więzi rodzinnych. ATD wśród swych głównych zadań wymienia zintegrowanie biednych z resztą społeczeństwa. Ruch ma wielu sympatyków, ale główny ciężar działania spoczywa na grupie kilkuset wolontariuszy na świecie.
Tapori to odpowiednik ruchu ATD dla dzieci, powołany w 1967 r. przez o. Józefa Wrzesińskiego. Nazwa „Tapori” została wybrana przez o. Wrzesińskiego na znak solidarności z najbiedniejszymi dziećmi z dworców Indii, które ks. Wrzesiński spotykał podczas swojej indyjskiej podróży w 1956 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.