Środowisko muzealników i etnografów pożegnało śp. Leszka Gawlika
03 stycznia 2025 | 22:48 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach licznie zebrani pracownicy kultury, muzealnicy i przyjaciele pożegnali dzisiaj zmarłego w wieku 62 lat Leszka Gawlika – ikonę świętokrzyskiej etnografii, związanego przez całe zawodowe życie z Muzeum Wsi Kieleckiej.
W wygłoszonej homilii ks. Robert Woszczycki wspominał dokonania zmarłego – jego autorskie wydarzenia muzealne, jak liczące 33 lata „Wytopki ołowiu”, jego fascynację młynarstwem, „Święto Chleba” w skansenie i wiele innych. Przypominał, iż pomimo ogromnej erudycji Leszek Gawlik był człowiekiem skromnym, nie szukającym poklasku ani korzyści materialnych.
– Kochał kulturę wsi, upowszechniał jej tradycję głęboko zakorzenioną w wierze. Bliska była mu pobożność i religijność prostego ludu – mówił w duchowny.
– Katolik, patriota, artysta i ogromnie dobry człowiek – mówią o nim przyjaciele z Działu Badań Etnograficznych i Działu Edukacyjnego. – Każdy z nas czegoś się od Leszka nauczył, każdego wprowadzał w najgłębsze tajniki skansenu, nie chował nigdy wiedzy dla siebie – dodają. Podkreślają jego zamiłowanie do książek, do fotografii i sztuki.
Śp. Leszek Gawlik zmarł 27 grudnia 2024 r. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w podkieleckiej Cedzynie.
Kielczanin, ukończył studia etnograficzne w Łodzi w 1987 r. i krótko po obronie pracy magisterskiej o sytuacji ludzi starych na Kaszubach, napisanej pod kierunkiem prof. Jadwigi Kucharskiej, rozpoczął pracę w Muzeum Wsi Kieleckiej, gdzie do końca życia pracował.
Był autorem kilkudziesięciu znakomitych wystaw, wieloletnim redaktorem „Teki Skansenowskiej”- periodyku naukowego MWK oraz autorem licznych publikacji na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa wsi kieleckiej.
Najstarsze wydarzenie plenerowe organizowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej – „Wytopki ołowiu” było opracowane i przez lata kreowane właśnie przez Leszka Gawlika. Fascynował się ginącymi zawodami i walczył o to, by pamięć o nich przetrwała. Szczególnie bliskie mu było młynarstwo, o którym cyklicznie opowiadał zwiedzającym podczas pokazu uruchomienia wiatraka z Dębna na Święcie Chleba. Interesował się fotografiką oraz dziedzictwem Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Przez ponda 30 lat nadawał ton kierunkom rozwoju Muzeum Wsi Kieleckiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.