Kielce – Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie tworzy Centrum Integracji Cudzoziemców
31 stycznia 2024 | 12:54 | dziar, | Kielce Ⓒ Ⓟ
Powołane przez ks. dr. Andrzeja Drapałę kieleckie Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie tworzy Centrum Integracji Cudzoziemców, które ma zapewnić wsparcie dla obywateli państw trzecich zamieszkałych na terenie Kielc i województwa świętokrzyskiego, w zakresie integracji społecznej i zawodowej. Wsparcie skierowane jest do osób, które nie posiadają obywatelstwa żadnego z krajów UE, ani krajów takich jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria.
Stowarzyszenie ma doświadczenie w pracy z migrantami. – Od ponad roku prowadzimy Dom Polsko-Ukraiński, a od momentu wybuchu wojny systematycznie pomagamy uchodźcom z Ukrainy i tę pomoc świadczymy po dziś dzień – mówi KAI ks. Andrzej Drapała. Jak wyjaśnia w 2023 r. ponad 120 osób otrzymało pomoc w ramach projektu dla uchodźców, ok. 150 osób korzysta na bieżąco z pomocy Domu, w tym z pomocy psychologa, logopedy, z zajęć fitness, muzycznych, czy jednorazowych porad np. u prawnika.
Tytuł wdrażanego obecnie projektu brzmi: “Aktywna integracja społeczno-zawodowa obywateli państw trzecich poprzez utworzenie Centrum Integracji Cudzoziemców”. Jest on realizowany przy wsparciu finansowym z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.
Centrum powstanie w Kielcach przy ul. Urzędniczej 3, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”. Zaplanowane działania tworzą kompleksowy system wsparcia w procesie integracji. Inicjatywy włączające uwzględniają różnorodność osób, elastyczność oferowanych form wsparcia, a także zindywidualizowane podejście. Projekt zakłada otwartość migrantów na zmiany oraz przewiduje ich gotowość i zdolność do nauki i pracy.
W ramach projektu zaplanowano wiele zadań. Będzie to np. doradztwo międzykulturowe, wsparcie psychologiczne i prawnicze, nauka języka polskiego na różnych poziomach. Projekt zakłada także kursy adaptacyjne, kwalifikacyjne i uczestnictwo w Centrum Integracji Społecznej. Przewidziane są zajęcia edukacyjne i rozwijające dla dzieci i młodzieży, opieka nad dziećmi oraz szeroko rozumiana integracja, w tym funkcjonowanie kawiarenki, wyjazdy i pikniki.
Konieczne jest stworzenie bazy lokalowej, stąd remont i dostosowanie pomieszczeń. Wkrótce będzie także funkcjonował Punkt Informacyjny.
Zaplanowano również działania w różnych formach z zakresu kształtowania postaw antydyskryminacyjnych.
Wsparcie skierowane jest do osób, które nie posiadają obywatelstwa żadnego z krajów UE ani krajów takich jak: Norwegia, Islandia, Liechtenstein i Szwajcaria, osoby te muszą jednak przebywać w Polsce legalnie, na podstawie dokumentów uprawniających do pobytu i pracy, takich jak np. wiza, karta pobytu (czasowego, stałego lub rezydenta długoterminowego UE) czy dokument potwierdzający objęcie ochroną. Wsparciem zostaną także objęci migranci przyjeżdżający do pracy, studenci, uchodźcy oraz osoby objęte innymi formami ochrony.
Najliczniejszą grupę odbiorców projektu będą stanowiły kobiety i dzieci z obywatelstwem ukraińskim, przebywające w Kielcach, korzystające z ochrony czasowej.
Projekt zakłada objęcie wsparciem 525 osób z krajów trzecich w tym co najmniej: 25 osób z niepełnosprawnościami, 3 osoby należące do mniejszości w tym społeczności marginalizowanych takich jak Romowie oraz 4 osoby w kryzysie bezdomności lub dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań. Inne rezultaty projektu to: poprawa sytuacji społecznej 475 osób, rozpoczęcie pracy przez 45 osób (łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu), podjęcie kształcenia lub szkolenia przez 60 osób, 200 osób uzyska kwalifikacje po opuszczeniu programu.
Wartość projektu wynosi 3 078 010,65 zł, a wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 2 923 546,65 zł
Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” powołane przez ks. dr. Andrzeja Drapałę w 2002 r., od ponad 20 lat działa w Kielcach i diecezji kieleckiej.
Rozpoczynało od pomocy młodym ludziom uzależnionym od używek, prowadząc szeroko pojętą profilaktykę. Z myślą o nich powstawały Kluby „Wolna Strefa”. Stowarzyszenie otacza opieką osoby niepełnosprawne – powstał pierwszy w Kielcach i trzeci w regionie Zakład Aktywności Zawodowej. Równolegle tworzono placówki medyczne z obszaru zdrowia psychicznego i leczenia uzależnień. Stowarzyszenie wspiera również wykluczonych społecznie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.