Kielce święto ku czci Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – patronki miasta
07 maja 2009 | 20:01 | dziar Ⓒ Ⓟ
„Lennem Maryi” nazwał Kielce bp Kazimierz Ryczan. Przypomniał, że kult maryjny rozwija się w tym mieście od XVII wieku przy obrazie Matki Bożej Łaskawej. Biskup kielecki przewodniczył dziś wraz z biskupami pomocniczymi uroczystościom odpustowym ku czci Matki Bożej w miejscowej katedrze.
Tradycyjnie w uroczystościach wzięli udział kielczanie, żeńskie zakony oraz nieliczne już pielgrzymki z podkieleckich parafii. Obecni byli też kanonicy katedralni, profesorowie seminarium duchownego oraz proboszczowie kieleckich parafii.
W kazaniu bp Ryczan wspomniał o bolesnych doświadczeniach kielczan, których patronka Matka Boża Łaskawa była świadkiem: „zafundowanym Kielcom dla celów politycznych pogromie Żydów”, męczeństwie bp. Czesława Kaczmarka, ofierze leśnych partyzantów i pomordowanych w Katyniu. – Nie zapominajcie, by się nie powtórzyło, ale odpuśćmy im, bo nie wiedzieli, co czynią” – mówił hierarcha. Prosił o „zgodę i troskę dla naszych liderów w budowaniu ojczystego domu” i dziękował za wszelkie łaski dla Kielc.
Po Mszy św. uczestnicy odpustowej uroczystości przeszli na katedralne wzgórze, skąd biskup kielecki zawierzył mieszkańców miasta Matce Bożej Łaskawej.
Odpust w kieleckiej bazylice łączy się z czczonym w niej wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej. Ok. 1600 r. Wojciech Piotrowski, audytor krakowskiego sądu biskupiego, ofiarował kieleckiej kolegiacie obraz z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem. Obraz namalował nieznany autor na przełomie XVI/XVII wieku. Już w latach 30. XVII w. wizerunek zdobiły sukienki z klejnotami.
Nabożeństwo mieszkańców Kielc i okolic do Matki Bożej wiąże się z erygowanym przy kieleckiej kolegiacie Arcybractwie Różańcowym w 1626 r. Wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem stał się niemal od początku obiektem szczególnego kultu, którego wyrazem były liczne wota, ofiarowywane przez duchowych, parafian, pielgrzymów.
Od 1982 r. bazylika katedralna w Kielcach jest uznawana za ogólnopolskie sanktuarium maryjne. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem odnawiano kilkakrotnie, w tym gruntownie w latach 1989-1990. Ukoronował go uroczyście Jan Paweł II 3 czerwca 1991 r. Wówczas została także urządzona kaplica Matki Bożej Łaskawej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.