Kielce – Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej
20 lipca 2024 | 14:16 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Mid Europe Early Music Festival – Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej to wydarzenie muzyczne, promujące architektoniczne dziedzictwo Ziemi Świętokrzyskiej, związane z chrześcijańskimi korzeniami kultury europejskiej. Festiwal już wkrótce – potrwa od 4 sierpnia do 10 października.
Odbyły się już koncerty przedfestiwalowe: w opactwie cysterskim w Wąchocku (6 lipca) oraz w kieleckim kościele Niepokalanego Serca NMP (7 lipca). Inauguracja Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej będzie miała miejsce w kościele dominikanów w Sandomierzu, koncertem „Pieśni liturgiczne a capella z instrumentami etnicznymi” w wykonaniu Trinus Ensamble.
Dyrektor Artystyczny, prof. Marek Toporowski, wybitny polski klawesynista, organista, kameralista i pedagog dba o najwyższy poziom prezentowanej muzyki. Już można pobierać bezpłatne wejściówki na stronie www.earlymusicfestival.pl
Koncerty odbywają się w romańskich i gotyckich opactwach w Jędrzejowie i Wąchocku, w barokowych zabytkach regionu (Kielce – Wzgórze Katedralne z Pałacem Biskupów), na Świętym Krzyżu, w kościołach w Tarczku, w Szydłowie, w sanktuarium w Wiślicy, w Młodzawach Małych, a także w nowoczesnych przestrzeniach, jak Starachowice i Skarżysko-Kamienna. Uczestnicy wydarzenia będą także gościli w Pałacu Popielów w Kurozwękach.
Festiwal ukazuje pokrewieństwo kultur muzycznych, zapraszając artystów z Zachodu, m.in. z Francji, Danii, Szwajcarii, jak i z Ukrainy, Słowacji, Czech, Estonii oraz z Polski. Szczególne miejsce w programie zajmuje muzyka francuskiego baroku – swoista „specjalność” festiwalu.
Wybór tematów muzycznych i artystów jest ogromny, gdyż Międzynarodowa Akademia Muzyki Dawnej gromadzi wokół wybitnych mistrzów, studentów z wielu krajów. Jest cenną platformą wymiany doświadczeń i kształtowania interpretacji muzyki dawnej w Europie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.