Kielce: Sylwestrowa Eucharystia o północy w Karmelu
29 grudnia 2010 | 19:28 | dziar Ⓒ Ⓟ
W noc sylwestrową o godz. 23.30 rozpoczyna się Eucharystia w kaplicy klasztornej sióstr karmelitanek przy kieleckim klasztorze Mniszek Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
Charakterystyczną cechą tej Eucharystii jest powitanie Nowego Roku podczas Mszy św., która zakończy się już w 2011 roku. Będzie jej przewodniczył oraz powie homilię notariusz i rzecznik kieleckiej Kurii – ks. Dariusz Gącik.
– „To symboliczne przejście ze starego do nowego czasu jest wyrazem naszej wdzięczności Bogu za to, co było i otwarciem na to, co będzie w przeświadczeniu, że Bóg jest Panem czasu” – mówi KAI ks. Gącik.
Z Mszy św. w Karmelu korzysta z reguły stała grupa mieszkańców Kielc i osiedla Baranówek, gdzie znajduje się klasztor. Część z tych osób jest silnie związana z duchowością Karmelu i działalnością ekumeniczną. – „W niedziele podczas Mszy św. o godz. 8.30 wszystkie ławki w kaplicy są zajęte” – dodaje ks. Gącik.
Karmelitanki zaprosił do Kielc bp. Czesław Kaczmarek. 14 lipca 1958 r. pięć karmelitanek bosych z Wrocławia dało początek karmelitańskiej fundacji na Ziemi Świętokrzyskiej. Patronką klasztoru jest Matka Boża z Góry Karmel – Matka Boża Szkaplerzna. Obecnie w klasztorze mieszka 16 sióstr.
Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel ma charakter klauzurowy. Wyrazem kontaktu z tzw. światem zewnętrznym pozostaje kaplica pw. Królowej Ozdoby Karmelu, z której mogą korzystać wszyscy chętni. W niedzielę i święta zawsze jest Eucharystia o godz. 8.30, w piątki o 8.00, w pozostałe dni powszednie o 6.45.
Praca, którą zajmują się karmelitanki bose jest ze swej natury bardzo prosta, zazwyczaj ręczna. Mniszki wykonują więc wszystkie typowe prace domowe i ogrodowe, zajmują się haftem i szyciem paramentów liturgicznych, malowaniem, pisaniem ikon, wykonywaniem drobnych dewocjonaliów i różańców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.